Antybakteryjny żel do mycia rąk bez wody - dlaczego warto go ze sobą nosić?
Antybakteryjne żele do rąk w poręcznych opakowaniach są niezbędne w sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do wody i mydła. Zawarte w nich składniki usuwają patogeny odpowiedzialne za namnażanie się wirusów, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w dobie rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Dlaczego dezynfekowanie rąk jest tak ważne? W ciągu dnia wiele razy dotykamy klamek, poręczy czy koszyków w sklepie, na których mogą przebywać groźne zarazki. Łatwo przenieść je do organizmu poprzez drapanie się czy pocieranie oka. Nie zawsze mamy możliwość umycia rąk wodą i mydłem, i właśnie wtedy powinniśmy mieć w torebce tubkę antybakteryjnego żelu.
Żel antybakteryjny do rąk z aloesem
Podstawowym składnikiem antybakteryjnych żeli jest alkohol w wysokim stężeniu. To on działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Równocześnie alkohol może być składnikiem, który wysuszy delikatną skórę rąk, powodując uczucie ściągnięcia czy pieczenie. Właśnie dlatego warto wybierać żele wzbogacone aloesem.
Aloes jest naturalnym składnikiem, znanym od stuleci ze swoich właściwości nawilżających i pielęgnacyjnych. Łagodzi podrażnienia, przywraca skórze równowagę kwasowo-zasadową i przyspiesza gojenie się ran. Jeśli wybierzemy żel antybakteryjny z dodatkiem aloesu, delikatna skóra dłoni nie będzie przesuszona. Warto poszukać również preparatów z gliceryną – dzięki niej pozbędziemy się uczucia ściągnięcia, które często towarzyszy stosowaniu preparatów zawierających alkohol.
Gdzie kupić żele antybakteryjne? Apteka jest jednym z miejsc, w których można je znaleźć
W czasach pandemii żele antybakteryjne znajdziemy w każdej aptece. Rekomendujemy zamawianie wszelkich preparatów przez Internet – to najwygodniejsza forma zakupów i gwarancja bezpieczeństwa. Unikamy w ten sposób kolejek w aptekach i kontaktu z innymi zarażonymi osobami.
Jak stosować żele antybakteryjne? Niewielką ilość należy nanieść na suchą skórę i rozprowadzić na całej powierzchni. Bardzo ważne jest to, by preparat nanosić również w trudno dostępnych miejscach, np. między palcami. Żel aplikujemy na wewnętrzną i zewnętrzną część rąk. Nie zmywamy go ani nie wycieramy. Po kilku chwilach powinien się wchłonąć.
Żel do mycia rąk dla dzieci
Czy najmłodsi również powinni stosować żele antybakteryjne? Jak najbardziej! Warto włożyć tubkę takiego żelu do plecaka i poinstruować dziecko, by jak najczęściej z niego korzystało. Dotykanie klamek, blatów czy sanitariatów w placówkach oświatowych sprzyja przenoszeniu wirusów. Najmłodsi mają większą tendencję do wkładania placów do oczu czy ust, przyspieszając w ten sposób rozprzestrzenianie się patogenów.
Żele antybakteryjne dla dzieci często zamknięte są w kolorowych tubkach, które mają zachęcić do częstego korzystania. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, by używały dokładnie takiego samego żelu jak dorośli. Najmłodszym warto przypomnieć, że preparaty antybakteryjne na bazie alkoholu mogą podrażniać oczy, dlatego nie mogą dotykać buzi dopóki żel całkowicie się nie wchłonie.