Kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni Celsjusza wiele osób może odczuwać osłabienie. Spowodowane jest to tym, że nasz organizm wkłada wszystkie siły w utrzymanie stałej temperatury ciała. Dlatego, kiedy z nieba leje się żar, nawet w pełni zdrowe osoby mogą odczuwać spadek formy, tym bardziej wszyscy ci, którzy zmagają się z przewlekłymi schorzeniami. Co więcej, są choroby, których objawy pod wpływem upałów mogą się zaostrzyć.
Choroby serca
Niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca – jeśli cierpisz, na któreś z tych schorzeć unikaj upałów! Wysokie temperatury sprawiają, że naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać, pocimy się bardziej, co skutkuje gwałtownym obniżeniem ciśnienia tętniczego i odwodnieniem. Dla osób chorych, które mogą mieć zaburzoną wrodzoną samoregulację ciśnienia tętniczego, jest to bardzo niebezpieczne!
Kamica nerkowa
Intensywne pocenie się sprzyja zagęszczeniu moczu, a to stanowi zagrożenie dla osób cierpiących na kamicę nerkową. Dlatego osoby te, w czasie upałów, powinny pić co najmniej 3 l wody dziennie.
Cukrzyca
Kiedy „patelnia” to najlepsze określenie pogody, bardzo łatwo się odwonić, często łączy się to z wysokim stężeniem glukozy we krwi. Jeśli więc, temperatura niebezpiecznie szybuje w górę, diabetycy powinni częściej kontrolować poziom cukru we krwi.
Astma i alergie
Cierpisz na astmę? Uważaj na wysokie temperatury! Powód? W trakcie upałów wysuszeniu i podrażnieniu ulega śluzówka, a to powoduje, że szybciej reaguje ona na alergeny i czynniki drażniące, zaostrzając objawy choroby.
Choroby skóry
Jeśli zmagasz się np. z atopowym zapaleniem skóry pamiętaj, że w czasie upałów objawy choroby mogą ulec nasileniu. Oczywiście przyczyną jest suche powietrze i silne promieniowanie UV.
Chroń się przed upałem!
W czasie gorących, letnich dni przede wszystkim pij dużą ilość wody. Ważne jest również abyś chronił głowę, oczy i zabezpieczał skórę kremem z wysokim filtrem SPF. Jeżeli nie musisz, nie wychodź na zewnątrz między godziną 11:00 a 15:00. Warto także stosować lekkostrawną dietę, bogatą w elektrolity.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.