Na astmę najczęściej chorują mieszkańcy krajów rozwiniętych, m.in.: Wielkiej Brytanii, Australii i Finlandii. Co ciekawe, najmniej zachorowań rozpoznaje się wśród Eskimosów i Japończyków. Obecnie na świecie jest ponad 235 mln astmatyków. Tylko w 2015 roku z powodu astmy, z którą można żyć długo i szczęśliwie, zmarło aż 383 tys. osób.
Co gorsze, prognozy nie są optymistyczne, według Światowej Organizacji Zdrowia chorych będzie coraz więcej. Wpływ na to ma między innymi zanieczyszczenie powietrza. Astma jest nieuleczalna, można ją jednak kontrolować tak, by nie przeszkadzała w codziennym życiu.
Alergia, a może astma?
Niezbyt nasilone dolegliwości są niekiedy latami lekceważone i dopiero zaostrzenie duszności oraz kaszlu skłaniają do wizyty u lekarza. Do głównych objawów astmy zalicza się: duszność (zwłaszcza w nocy; problem sprawia raczej wydychanie powietrza niż jego nabieranie), suchy, męczący kaszel i świszczący oddech. Jeżeli ten ostatni objaw pojawia się sporadycznie, to zwykle związany jest z infekcją. Kiedy jednak powtarza się częściej, w określonych sytuacjach, takich jak wysiłek czy podenerwowanie, należy mu się przyjrzeć. Podstawą rozpoznania jest zawsze wywiad lekarski i ocena objawów.
Jak leczyć astmę?
Podstawą leczenia są leki przeciwzapalne – glikokortykosteroidy wziewne (ponadto stosuje się leki rozkurczające oskrzela). Warto dodać, że skuteczna terapia inhalacyjna poprawia jakość życia, zapobiegając zaostrzeniom i zmniejszając ich ciężkość. Wziewne glikokortykosteroidy stosowane zgodnie z zaleceniami nie tylko zmniejszają konieczność hospitalizacji ale również obniżają śmiertelność. Z kolei dla grupy pacjentów z ciężką postacią astmy ratunkiem mogą okazać się leki biologiczne, które blokują określone mechanizmy zapalne. W wielu badaniach klinicznych udowodniono, że leki biologiczne w zdecydowany sposób poprawiają kontrolę choroby: zmniejszają nasilenie objawów, dawki sterydów systemowych, liczbę zaostrzeń i hospitalizacji.
Co jeszcze możesz zrobić?
Stosuj oczyszczacze powietrza. Jeżeli palisz papierowy skończ z tym! Palenie tytoniu i wdychanie dymu papierosowego zaostrza objawy astmy!
Pamiętaj, zero tolerancji!
Warunkiem kluczowym w leczeniu astmy jest dobra kontrola. To gwarantuje, że przewlekły stan zapalny w oskrzelach ulega stłumieniu. Leki powodują, że proces ten nie będzie postępował, niszcząc prawidłową strukturę oskrzeli. Nieleczona lub niewłaściwie leczona astma prowadzi do nieodwracalnego kalectwa dróg oddechowych.
Dzięki nowoczesnym lekom oraz odpowiedniej współpracy pacjenta z lekarzem, możliwy do realizacji jest scenariusz „zero tolerancji” dla pogłębiania się stanów astmatycznych. W takim wypadku możliwa jest niemal całkowita kontrola nad astmą i ograniczenie prawie do zera jej uciążliwych objawów.
Tego błędu unikaj!
Jak alarmują lekarze, chorzy często nadużywają leków rozszerzających oskrzela, a zapominają o sterydach wziewnych. To wpływa niekorzystnie na stan układu oddechowego prowadząc do nasilenia objawów i zaostrzań choroby.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.