ZSO to schorzenie, które polega na wytwarzaniu niedostatecznej ilości filmu łzowego.
Według prof. Jerzego Szaflika z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser „choroba dotyka ok. 20 proc. populacji, a po pięćdziesiątym roku życia nawet 30 proc.” Konsekwencją ZSO jest suchość, pieczenie i zaczerwienienie naszych oczu. Leczenie polega więc na ponownym, prawidłowym nawilżeniu gałki ocznej. Jak to zrobić? Jak zadbać o swoje oczy, a tym samym o swój wzrok?
W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie objawom, przyczynom i sposobie leczenia zespołu suchego oka.
Ból od pierwszego wejrzenia – objawyCzy wiesz, że dzięki naturalnemu wytwarzaniu się łez, nasza gałka oczna jest oczyszczona z kurzu i bakterii? Dzięki temu też widzimy wyraźniej.
We wstępie wspomniałem, że ZSO oznacza wytwarzanie niedostatecznej ilości łez. Może się okazać, że cierpimy na tę przypadłość, mimo, że produkujemy ich wystarczająco dużo, jednak skład łez nie jest odpowiedni.
Kolejny oznaki ZSO to:
- uczucie piasku w oczach,
- zmęczone, ciężkie powieki,
- swędzenie oczu,
- światłowstręt.
Czy dokucza Ci któryś z wyżej wymienionych objawów?
Dolegliwości dotyczące oczu mogą nasilić się:
- zimą – z powodu centralnego ogrzewania i zimnego powietrza na zewnątrz. Przemieszczając się z gorącego do mroźnego fundujemy swoim oczom terapię wstrząsową.
- gdy powietrze jest zbyt suche,
- w nocy, kiedy naturalnie wytwarzamy mniej łez (nie mrugamy),
- w przypadku rzadszego mrugania – np. podczas prowadzenia samochodu czy pracy przy komputerze.
NIE „polały się łzy me czyste, rzęsiste'' – przyczynyJeśli chcesz zmniejszyć dolegliwości związane z ZSO ogranicz chodzenie w soczewkach kontaktowych i ilość wypalanych papierosów.
Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, pamiętaj, że tym samym narażasz się na wystąpienie objawów ZSO.
Naturalnym jest, że po 40 roku życia wytwarzamy mniej łez, dlatego przekraczając ten próg wiekowy, jesteśmy bardziej narażeni na dolegliwości związane z zespołem suchego oka.
U kobiet skład i ilość wytwarzanych łez zależy także od jej zmian hormonalnych (miesiączka, menopauza).
Twoje oczy cierpią, kiedy pływasz w chlorowanej wodzie, lub zmagasz się z cukrzycą, chorobami tarczycy, czy chorobami reumatycznymi.
Pewna grupa leków również ma wpływ na ilość wytwarzanych łez – mowa tutaj o lekach przeciwmigrenowych, przeciwhistaminowych, czy przeciwdepresyjnych.
Pomocne rozwiązania – mam je na okuCzas na część poradnikową!
Oto lista prostych nawyków, które mogą zmniejszyć Twoje dolegliwości bólowe:
- Zacznij od... częstszego mrugania – to takie proste!
- Zmniejsz temperaturę w pokoju, szczególnie w okresie grzewczym.
- Zainwestuj w nawilżacz powietrza!
- Unikaj lub ogranicz korzystanie z klimatyzacji (np. jadąc samochodem).
- Stosuj tzw. sztuczne łzy – tj. specjalne krople nawilżające do oczu . Stosuj je co 1-2 godziny, szczególnie zanim wystąpią sytuacje, które mogą wpłynąć na kondycję naszych oczu – np. przed wyjściem z domu, kiedy za oknem hula wiatr.
- Na noc wypróbuj specjalne maści nawilżające.
WAŻNE!
Jeśli wymienione wyżej zalecenia nie przyniosą zamierzonych efektów, koniecznie umów się na wizytę u okulisty!
Nieleczone ZSO może doprowadzić do pojawienia się nieodwracalnych zmian chorobowych, które mogą spowodować utratę wzorku! Nie bagatelizuj żadnym dolegliwości zdrowotnych. Słuchaj swojego ciała.
Prawda w oczy kole! - wizyta u lekarzaNigdy nie leczymy się na własną rękę. Leki dobiera lekarz, indywidualnie. Dlaczego? Czy wiesz, że w przypadku preparatów do oczu zaleca się wybierać specyfiki, które nie zawierają środków konserwujących.
Te i inne cenne informacje przekaże Ci lekarz, który dokładnie zbada Twoje oczy.
Kluczowa jest dla niego informacja. po jakim czasie następuje u Ciebie przerwanie filmu łzowego, tj. jak szybko wysychają Twoje oczy. By to ocenić, lekarz wykonuje badanie w specjalistycznej lampie szczelinowej, po uprzednim dodaniu do badanego oka barwnika fluoresceiny.
Kolejne badanie to tzw. Test Schirmera, podczas którego lekarz poprzez zaaplikowanie zagiętego paska bibuły do worka spojówkowego, ocenia stopień nawilżenia.
Kiedy mamy do czynienia z zaawansowanym ZSO, konieczny jest zabieg polegający na zamknięciu tzw. punktów łzowych. Jego celem jest zwiększenie ilości łez występujących na powierzchni oka.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.