Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie, przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. W Europie przyjęto, że rzeczywiste ryzyko zarażenia boreliozą pojawia się dopiero po 24 godzinach od ukąszenia. W 2018 roku Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny zarejestrował około 20 tys. nowych przypadków zachorowań. Z kolei Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę szacuje, że rzeczywista ilość zachorowań może być nawet trzykrotnie wyższa. Niestety nieleczona znacznie pogarsza jakość życia i często prowadzi do niepełnosprawności. Dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia. Jak się objawia?
Szczęście w nieszczęściu Najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, który pojawia się od 1 do 3 tygodni w miejscu ukąszenia kleszcza. Rumień ma postać czerwonej plamy na skórze, która blednie od środka. Jeśli zauważysz taką zmianę, masz szczęście, bo dla lekarza to czytelny objaw boreliozy. Problem jednak w tym, że u ponad połowy chorych w ogóle nie występuje.
Czy to aby na pewno grypa?Rumieniowi wędrującemu mogą towarzyszyć łagodne objawy grypopodobne, np. gorączka, osłabienie, bóle mięśni, głowy, stawów i powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.
Rok od zakażeniaPo upływie 12 miesięcy nieleczona choroba przybiera postać przewlekłą. Na tym etapie najbardziej charakterystycznymi objawami są: porażenia nerwowe, depresja, zaburzenia czucia. Co ważne, dla boreliozy typowa jest ich cykliczność. Oznacza to, że przez 2 tygodnie samopoczucie jest lepsze, a przez następne 2 się pogarsza.
Choroba w natarciuZ czasem u zakażonego mogą wystąpić: zapalenia stawów, opon mózgowo-rdzeniowych oraz porażenie nerwów czaszkowych – z reguły twarzowego manifestujące się charakterystycznym zniekształceniem rysów twarzy – paraliżem kącika ust.
Borelioza po latach…Nieleczona przez długi czas prowadzi do zaburzenia funkcji poznawczych i pogorszenia pamięci, widzenia, czucia, słuchu i połykania, a także przewlekłego zapalenia stawów oraz zapalenia skóry kończyn.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli zauważysz u siebie, którekolwiek z wymienionych objawów nie zwlekaj! Idź do lekarza!