Co na drogi moczowe? Przegląd preparatów
Infekcje dróg moczowych mogą się zdarzyć każdemu. Mimo że najczęściej nie są niczym groźnym dla zdrowia, niosą ze sobą szereg nieprzyjemnych objawów. Skąd się biorą i w jaki sposób wspomóc leczenie tych dolegliwości?
Infekcja dróg moczowych – przyczyny
Przyczyną problemów z drogami moczowymi są najczęściej bakterie. Część z nich przedostaje się z odbytu do ujścia cewki i dochodzi do infekcji. Znacznie częściej są na to narażone kobiety, u których odcinek między odbytem a cewką jest krótszy, co powoduje łatwiejsze przenikanie drobnoustrojów.
Bakterie mogą się również namnażać, kiedy niewystarczająco dbamy o higienę osobistą, korzystamy z publicznych toalet, basenów, a także gdy jesteśmy osłabieni. Sygnałem alarmowym, świadczącym o tym, że z naszymi drogami moczowymi dzieje się coś złego, jest najczęściej: pieczenie podczas oddawania moczu, ból pęcherza lub podbrzusza, zwiększona częstotliwość oddawania moczu oraz niewielka gorączka.
Co na drogi moczowe bez recepty?
Jeśli objawy zapalenia pęcherza nas niepokoją, należy udać się do lekarza. W warunkach domowych możemy sobie pomóc poprzez stosowanie preparatów dostępnych bez recepty, stosowanie odpowiednich, nienaruszających pH okolic intymnych kosmetyków i odpowiednich ziół.
Picie naparów wspomoże detoksykację organizmu i załagodzi stan zapalny. Na drogi moczowe warto wybrać zioła takie jak: skrzyp (ma działanie moczopędne), borówka (właściwości przeciwzapalne) czy liście brzozy. Działanie przeciwbakteryjne wykazuje też męczennica lekarska, natomiast lubczyk pomaga rozluźnić mięśnie gładkie w układzie moczowym.
Bardzo ważna jest odpowiednia higiena: stosowanie czystego ręcznika i łagodnych żeli do higieny intymnej, które nie zaburzą pH okolic intymnych. Dodatkowo w aptece znajdziemy szereg preparatów wieloskładnikowych i jednoskładnikowych, które pomogą w walce z objawami infekcji dróg moczowych.
Środki bez recepty na pęcherz moczowy
Najczęściej stosowane leki zawierają furaginę, chemicznie pochodną nitrofuranu. Furagina jako lek ma działanie bakteriostatyczne na bakterie Gram-dodatnie, np. Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus, jak i na Gram-ujemne, np. Klebsilla, Escherichia, Salmonella. Stosowana jest przede wszystkim w leczeniu niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych wywołanych bakterią Escherichia coli.
Znajdziemy ją w preparatach takich jak: neoFuragina czy uroFuraginum. Obok tego w aptece dostępne są preparaty z metioniną – substancja ta w połączeniu z cynkiem wspomaga prawidłowe zakwaszenie moczu i tworzy niesprzyjające warunki do rozwoju bakterii z grupy E. Coli.
W zakażeniach bakteryjnych i profilaktyce infekcji dróg moczowych polecane są preparaty z żurawiną, np. Żuravit czy Urinal. Jak wykazują badania, owoc ten ogranicza przyleganie drobnoustrojów w układzie moczowym, a ponadto zawiera cenne antyoksydanty, chroniące tkanki przed wolnymi rodnikami.