W 90 procentach źródłem nieświeżego oddechu jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jeśli zmagamy się z halitozą warto zadbać o dłuższe i dokładniejsze mycie zębów. Rozwiązaniem problemu może być regularne używanie nici dentystycznej, czy preparatów do płukania jamy ustnej. Co jednak z pozostałymi przypadkami, gdzie za brzydki zapach z ust odpowiadają problemy żołądkowe, kandydoza jelit, cukrzyca, choroba nerek, czy przewlekłe zapalenie zatok?
ZNAJDŹ PRZYCZYNĘ I POŁĄCZ FAKTYCzy poza nieświeżym oddechem, odczuwasz jeszcze jakieś dolegliwości? Problemy żołądkowe? Laryngologiczne?
Posłuchaj swojego ciała. Zrób badania. Sprawdź cukier.
Przyczyn może być wiele. Zacznij od wyeliminowania najgroźniejszych. Dopiero wtedy będziesz mógł „spokojnie” stwierdzić, że brzydki zapach z ust to w Twoim przypadku – „zwykła” halitoza.
MIEJ ŚWIADOMOŚĆCzy wiesz, że za nieświeży zapach z ust może odpowiadać stres i menopauza?
To niesamowite jak różne objawy powodują zmiany zachodzące w naszym organizmie.
Ważne byś o tym wiedział i miał świadomość!MENOPAUZA – jak w wielu przypadkach winowajcami całego zdarzenia są hormony, które przestają prawidłowo pracować.
Z tego powodu wytwarzamy mniej śliny, a w ustach zaczynają grasować bakterie.
STRES – to słowo pojawia się, w co drugim moim artykule. Jest wszechobecny. Okazuję się, że może odpowiadać także za brzydki zapach z jamy ustnej. Dlaczego?
Kiedy się denerwujemy, „zasycha nam w gardle”, flora bakteryjna nie działa prawidłowo. W naszym organizmie zaczyna wytwarzać się więcej związków, które zawierają siarkę.
ZAPARCIA – tak, również one dają efekt brzydkiej woni z ust. To, co zjemy, zaczyna gnić w przewodzie pokarmowym -> powstają gazy -> które zaczynają się cofać…
ODPOWIEDNIA HIGIENA JAMY USTNEJJeśli Twoje zęby są zdrowe, zacznij je nitkować. Nieprzyjemna woń, którą czujesz, może być związana z przestrzeniami międzyzębowymi, o których zapomniałeś.
Podczas mycia zębów pamiętaj o języku i wewnętrznej części policzków – to rejony, które także powinniśmy myć. Zainwestuj w dobrą pastę i szczoteczkę do zębów. Dokładniejsza będzie ta elektryczna. W ramach kontroli udaj się do swojego stomatologa, z pytaniem, czy za Twój nieprzyjemny zapach z ust może odpowiadać:
- kamień na zębach,
- choroba dziąseł,
- lub nieszczelności pod koronami zębowymi.
NATURALNE WSPOMAGACZEJeśli czytasz moje wpisy, wiesz już, że natura kryje niezliczone bogactwo prozdrowotnych ziół.
Rumianek lub szałwiaSpróbuj płukać jamę ustną naparem z szałwii, lub rumianku. To zioła, które pomogą zahamować namnażanie się bakterii w jamie ustnej. Działają także regenerująco na Twoje błony śluzowe.
Do przegryzania: goździk, mięta, anyżOne także pozwolą zneutralizować brzydki zapach z ust. Użyj mięty, jeśli źródłem nieprzyjemnego oddechu są problemy żołądkowe. Możesz dorzucić ją do porannej, letniej i przegotowanej wody z cytryną – na zdrowie!
Przy infekcji gardła/zatokWypróbuj naparu z
kopru włoskiego.
PS. Okazuję się, że jest dobry nie tylko na trawienie.
Zdrowe, zielone smoothiePrzygotuj zdrową miksturę, wrzucając do blendera pietruszkę lub szpinak.
W obu przypadkach dostarczysz swojemu organizmowi chlorofilów, które pomogą Ci zwalczyć ten oddechowy dyskomfort.
Polecam jabłko + cytrynę + dużo zielonej pietruszki + wodę i już – zdrowy napój gotowy!„Wszystkie choroby zaczynają się w jelitach”Zadbaj o odpowiednią florę bakteryjną. Przyjrzyj się bardziej temu, co jesz i pijesz na co dzień. Świetnymi wspomagaczami dla jelit są kiszonki, kefiry i jogurty naturalne.
WODA I DIETA – JAK ZAWSZE MAJĄ WPŁYW!PIJ! DUŻO! WODY!Dzięki temu spłukujesz bakterie ze swoich dziąseł i zębów. Świetnie sprawdzi się woda z cytryną i listkami melisy lub mięty! Nie zapominaj o rekomendowanej przez IŻŻ* dawce wody/dzień.
JEDZ Z GŁOWĄ!- Przejadanie się + spożywanie dużej ilości mięsa, czosnku, cebuli, czy ostrych przypraw mogą sprawić, że zapach rozkładu tych produktów w żołądku przedostanie się w górę układu pokarmowego, dając nieprzyjemny zapach w ustach.
- W drugą stronę – kiedy urządzimy sobie głodówkę – możemy doświadczyć tzw. oddechu głodu, który również nie jest przyjemny, ponieważ ta woń to efekt rozkładania białek.
- Często osoby, które miewają halitozę spożywają dużo mięsa, produktów mlecznych i napojów gazowanych. Przewertuj więc swoje codzienne jadłospisy.
- Zalecam także ograniczyć słodycze, które odpowiadają za tworzenie się próchnicy na zębach. Cukier to idealna pożywka dla licznych bakterii.
- Unikajmy także nadmiaru kawy, mocnej herbaty i używek, ponieważ to one odpowiadają za wysuszenie jamy ustnej i hamowanie wydzielania się śliny.
*Instytut Żywności i Żywienia.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.