Pszczoły, osy i trzmiele – miej się na baczności w towarzystwie wszystkich trzech letnich kompanów. Bądź spokojny, kiedy nadlatują... Gwałtowne ruchy mogą tylko rozzłościć czyhającego owada. Zachowaj zimną krew, ponieważ dziś przychodzę do Ciebie z krótką instrukcją obsługi os i pszczół. Proszę – nie bagatelizuj objawów poukąszeniowych u siebie i swoich bliskich.
KTO MA, KTO MA ŻĄDŁO?Pszczoła.
Zostawia je w ciele „ofiary”, po czym umiera. Należy pamiętać o tym, że żądło wydziela toksyny. Warto więc jak najszybciej się go pozbyć.
Jak to zrobić?
Najlepiej podważyć je paznokciem lub płaskim przedmiotem – np. kartą do bankomatu.
Czego pod żadnym pozorem NIE ROBIĆ: naciskać miejsca użądlenia – palcami, pęsetą, ponieważ może doprowadzić to do jeszcze większego rozlewu jadu. Minimalizujmy poukąszeniowe straty dla naszego organizmu, działajmy z zachowaniem zdrowego rozsądku.
OSY I PSZCZOŁY – MNIEJSZE I WIĘKSZE RÓŻNICEPszczoła jest na ogół większa od osy. Nawet dwukrotnie.
Osa posiada większy korpus i żółto czarny kolor tułowia. Korpus pszczoły nie jest tak jaskrawy, ma brązowy odcień i jest pokryty meszkiem.
Pszczoła żądli w swoim życiu tylko 1 raz. Osa kąsi kilkukrotnie.
Co znajduje się w jadzie pszczelim? Histamina, dopamina i melityna.
Pierwsza z wymienionych substancji odpowiada za występujące duszność, spadek ciśnienia, reakcję alergiczną, skurcz oskrzeli.
Druga przyprawia nas o przyspieszone bicie serca.
Ostatnia zaś sprawia, że miejsca użądlenia zaczyna swędzieć, boleć, podrażniać nas.
Skład jadu osy jest bardziej złożony. Zawiera bowiem kilka antygenów, takich, jak.: fosfolipazy, hialuronidazę, czy antygen 5.
NADLECIAŁA, UŻĄDLIŁA LUB UKĄSIŁA. CO DALEJ? SZYBKA INSTRUKCJA OBSŁUGI PSZCZOŁY – po wyjęciu żądła powinniśmy:
- zażyć środki antyhistaminowe (przepisywany często jako środek na alergię),
- zastosować okłady z octu, cytryny czy sody,
- przyłożyć do użądlonego miejsca zimny kompres,
- przemyć miejsce użądlenia wodą z niewielką ilością mydła.
OSA – postępujemy podobnie jak w przypadku pszczoły. Nie musimy jednak pozbywać się żądła:
Tu także pomoże nam: woda z mydłem, okład z lodu, leki przeciwzapalne, kremy antyseptyczne.
W obu przypadkach objawy powinny ustąpić po kilku godzinach.
Sytuacja wygląda inaczej u osób uczulonych na którąś z substancji jadu.
REAKCJA UCZULENIOWA – CZYLI GDY ROBI SIĘ POWAŻNIEJ...Mówimy o niej, jeśli w momencie użądlenia/ukąszenia występuje uczulenie na jakąkolwiek substancję wchodzącą w skład jadu pszczoły lub osy.
Osoby, u których zdiagnozowano tego typu reakcje alergiczne powinny zaopatrzyć się w ampułkostrzykawkę z odpowiednią dawką adrenaliny.
Po ukąszeniu/użądleniu należy od razu zaaplikować wspominany specyfik (domięśniowo, w boczną część uda) i wezwać pogotowie.
Nie bagatelizujmy ukąszenia. Sytuacja może stać się naprawdę krytyczna, gdy w porę nie zadziałamy. Tu liczy się każda minuta...
Szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych, ale i nie tylko jest użądlenie bądź kilkukrotne ukąszenie w szyję – dokładniej w okolice krtani, czy gardła.
Obrzęk alergiczny w tych miejscach, może utrudnić lub całkowicie uniemożliwić poszkodowanemu oddychanie.
UKĄSZENIE A ZAGROŻENIE ŻYCIA...Wspomniany wstrząs anafilaktyczny wiąże się z wieloma objawami.
Pamiętajmy jednak, że podobne symptomy mogą wystąpić w momencie ukąszenia lub użądlenia u osób nieuczulonych na jad. Należą do nich:
- nudności, wymioty, biegunka, obrzęk krtani, skurcz oskrzeli, kołatanie serca, zawroty głowy, bladość skóry spowodowana znacznym obniżeniem ciśnienia tętniczego.
- Inne objawy to: duszność, uczucie braku powietrza, niepokój, dreszcze, świąd nosa i oczu.
Uwaga! Tak, jak w przypadku wielu chorób – występujące objawy to kwestia indywidualna.
PAMIĘTAJ! Obserwuj osobę, która została użądlona przez pszczołę lub ukąszona przez osę, trzmiela – być może poszkodowany nie jest świadom występującego u niego uczulenia na substancje znajdujące się w jadzie owadów. Silna reakcja alergiczna, czy wstrząs anafilaktyczny może pojawić się nagle i doprowadzić do drastycznych konsekwencji. Musimy działać natychmiast, zaczynając od powiadomienia pogotowia ratunkowego.
Silne objawy wymienione wyżej mogą powrócić nawet dobę po zdarzeniu. Dlatego tak ważna jest profesjonalna opieka medyczna.
Bądź czujny, uważny i rozsądny.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.