Jestem pewien, że uczucie przytkanych uszu może wyprowadzić z równowagi niejednego optymistę. Lot samolotem, kąpiel w morzu, zamiast cieszyć – budzą strach, ponieważ wiemy, że to czynności mogące powodować przytaknie uszu. I tak kłopotliwa dolegliwość już naciera, już jest blisko! Zdarza się, że uczucie zatkania pozostaje z nami na dłużej. Letni, sielski ład zostaje zburzony przez nie najlepsze samopoczucie. Co z tym zrobić? Nadstaw ucho. Po pierwsze: nie daj się ograniczyć. Po drugie: wyciągnij za uszy nieznośną przypadłość i pozbądź się jej. Przed Tobą 7 sposobów na walkę z zatkanymi uszami.
1. ŻUJ GUMĘ, SSIJ CUKIERKI
Brzmi świetnie, prawda? Przy okazji chwilowej ucieczki od ścisłych zasad diety, odciążysz uszy. Sprawne ruchy żuchwy pomogą wydostać się powietrzu na zewnątrz. Wypróbuj tę metodę, zaraz po powrocie z basenu lub podczas lotu samolotem. Ta na pozór prosta i przyjemna czynność, dzięki której możemy pozbyć się dręczącego uczucia. Tak więc postanowione – walkę z niesfornymi uszami rozpoczynamy od słodkich przekąsek!
2. PRZEŁKNIJ TO
W tym celu guma do żucia również okaże się pomocna. Poprzez energiczne przeżuwanie, Twoje ślinianki będą pracowały na najwyższych obrotach. Dzięki temu zmniejszysz ciśnienie w uchu, co pozwoli na eliminacje kłopotliwego uczucia zatkania. To jeden z prostszych sposobów, który możesz wykorzystywać w każdej chwili.
3. DMUCHAJ NA ZIMNE
Próba Valsalvy ma na celu otwarcie ucha, poprzez zmniejszenie ucisku w trąbce Eustachiusza, czyli kanale, który odpowiada za wyrównanie ciśnienia w Twoim uchu. Metoda polega na chwyceniu nosa palcami przy jednoczesnym, delikatnym wypychaniu powietrza. Próba Valsalvy sprawdzi się zarówno w przypadku zatkania wywołanego zmianą ciśnienia (spacer w górach, lot samolotem), jak i po kąpieli w morzu, czy nurkowaniu.
4. UTRZYJ NOSA ZATKANIU
Winowajcą całego zamieszania może być zapalenie zatok. Obrzęk śluzówek nosa oraz nagromadzona wydzielina, obejmująca zasięgiem przewody słuchowe przeszkadza w wyrównaniu ciśnienia. Pomimo nienaruszonego słuchu i dolegliwości, która nie boli, uczucie zatkanych uszu/ucha powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty. Kontrolne badanie pozwoli na jasny ogląd sytuacji. Receptą mogą okazać się leki zwalczające zapalenie zatok. Moja rada: jeśli masz już po dziurki w nosie zatkania, a żadne słodkości i dmuchanie nie pomaga, odwiedź specjalistę!
5. NIE BĄDŹ CIENKI W USZACH. ZAPOBIEGAJ FARMAKOLOGICZNIE
Próba Valsalvy ma na celu otwarcie ucha, poprzez zmniejszenie ucisku w trąbce Eustachiusza, czyli kanale, który odpowiada za wyrównanie ciśnienia w Twoim uchu. Metoda polega na chwyceniu nosa palcami przy jednoczesnym, delikatnym wypychaniu powietrza. Próba Valsalvy sprawdzi się zarówno w przypadku zatkania wywołanego zmianą ciśnienia (spacer w górach, lot samolotem), jak i po kąpieli w morzu, czy nurkowaniu.
6. ZAPALENIE AŻ DO BÓLU
W momencie, gdy oprócz dyskomfortu odczuwasz także ból uszu i głowy, może to oznaczać zapalenie (wewnętrzne lub zewnętrzne). Najczęstszym powodem dolegliwości zapalenia wewnątrz ucha są infekcje gardła, zatok oraz alergie atakujące nas w okresie letnim*. Zapalenie ucha zewnętrznego jest skutkiem długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, szybkich zmian temperatury oraz zatrzymania wody w uszach. *Latem wilgotność sprzyja gromadzeniu się bakterii odpowiedzialnych za rozwój infekcji.
7. BY ZATKANIE USZŁO CI NA SUCHO
Czy wiesz, że za zatkanymi uszami wcale nie muszą stać… uszy? Dolegliwość, o której mówi ten wpis, może być związana z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Do objawów tego schorzenia należą: szumy w uszach (tinnitus), utrata słuchu, uczucie zatkania lub przeciążenia ucha, ból ucha (jedno- lub obustronny). Dlatego, jeśli odczuwasz niezidentyfikowany ból w obrębie twarzy, udaj się po pomoc do specjalisty. Najważniejsza jest prawidłowa diagnoza. Twój ból może ujarzmić fizjoterapeuta lub… dentysta proponujący szynę relaksującą na noc.
Ważne! Jeśli zatkanie nie ustępuje po 5 godzinach lub odczuwasz ból, skontaktuj się z lekarzem. Bądź pewien, że nie rozwinęło się zapalenie ucha. Nie czyść patyczkiem ucha w środku, nie chcesz przecież sobie zaszkodzić!
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli objawy zatkania są wyjątkowo trudne do zniesienia, od razu udaj się do specjalisty, który przeprowadzi szczegółowe badania i przepisze odpowiednie środki.