Włosy – temat rzeka. To zmora lub atut wielu kobiet. Co więc zrobić, by utrzymać je w jak najlepszej formie?
Metody walki zależne są oczywiście od rodzaju włosów, którymi obdarzyła Cię matka natura. Dziś udowodnię, że produkty, które masz w swojej kuchni, mogą pomóc Ci w upiększaniu włosów. Pamiętaj jednak, że domowe zabiegi należy powtarzać. Bądź więc cierpliwa. Dla motywacji polecam zobaczyć reklamy szamponów znanych marek – każda z kobiet marzy o takich włosach. Prawda?
1. Z łupieżemTutaj możliwości jest wiele.
A.) Do walki z krępującym łupieżem możemy wykorzystać…
jogurt.Po umyciu i osuszeniu włosów wcieramy w nie zwykły naturalny jogurt, który po nałożeniu odda skórze głowy swoje dobroczynne składniki. Potrzymaj go na włosach przez około godzinę.
WAŻNE! W przypadku każdej maseczki możesz owinąć włosy ręcznikiem. W cieplejszych warunkach maseczka lepiej wchłonie drogocenne składniki. Po każdym tego typu domowym zabiegu ponownie umyj włosy odpowiednim dla Ciebie szamponem (wybierz łagodny produkt – unikaj parabenów i SLS-ów).
B.) Zaparz
susz z pokrzywy . Poczekaj, aż napar wystygnie i nałóż go na umyte i wilgotne włosy. Nie musisz ich myć ponownie.
C.) Cytryna + żółtko + oliwa z oliwek
To dopiero mieszanka odżywcza dla naszych włosów! Jak ją zrobić? Łatwo i szybko!
Przygotuj 1/3 szklanki oliwy z oliwek. Następnie wyciśnij sok z 1 cytryny i dodaj wcześniej przygotowane żółtko. Wymieszaj składniki.
Taka maseczka to skarb dla osób walczących z łupieżem. Dlaczego? Pomówmy trochę o samych składnikach.
Żółtko – to bomba witamin z grupy A, B, D, E i K. W naszej diecie stanowi także źródło żelaza, cynku, fosforu. Posiada kwasy pantotenowe. Maseczka z żółtek sprawdzi się również przy włosach suchych, kruchych i przetłuszczających się.
Cytryna to kolejne źródło witamin. Jak przystało na cytrusy, dostarcza nam witaminy C, a także kompleksu witamin z grupy B, cynku, magnezu, potasu, wapnia i żelaza.
Oliwa z oliwek – zawiera ważne kwasy tłuszczowe. W naszej maseczce ma także właściwości nawilżające.
Przygotowaną maseczkę nałóż na włosy, zawiń je w ręcznik i trzymaj ok. 20 minut.
Po zakończeniu zabiegu umyj dokładnie włosy delikatnym szamponem.
Zioła mają wielką moc, ale na ich efekty trzeba trochę poczekać, dlatego powtarzaj płukanki z pokrzywy.
2. Dla włosów mających tendencje do przetłuszczania się. Składniki potrzebne do przygotowania domowych maseczek będą się powtarzać niezależnie od typu włosów. W przypadku problemu przetłuszczających się włosów również zadziała cytryna, czy jajko (tym razem białko).
Przedstawiam kilka kolejnych prostych patentów:
A.) Wyciśnij
sok z 2 cytryn i nałóż go na włosy. Owiń je ręcznikiem. Po 20 min zmyj cytrynową maskę. Odświeżenie i zminimalizowanie ilości wydzielanego sebum gwarantowane! Kurację powtarzaj przynajmniej raz w miesiącu.
B.) Białko – ubij je na sztywną pianę i nałóż na skórę głowy. Spłucz po kilkunastu minutach. Włosy umyj szamponem.
Co jeszcze na przetłuszczające się włosy?
- piwo – płucz nim włosy,
- mąka kukurydziana – wczesz ją we włosy, masuj skórę głowy.
3. FarbowaneZabiegi upiększające na włosy takie jak farbowanie, prostowanie, kręcenie z czasem mogą je skutecznie niszczyć. Paniom, które regularnie odwiedzają fryzjera w celu koloryzacji włosów, polecam olej kokosowy!
Wystarczy nałożyć go od połowy włosów lub na same końcówki (NIE od nasady, by nie przeciążać włosów). Kokosową maskę trzymam na włosach przez godzinę, dwie lub całą noc! W tym celu owiń włosy ręcznikiem, a po skończonym zabiegu umyj je dokładnie.
Polecana maseczka na włosy farbowane to także:
Składniki:• 1/3 szklanki oleju roślinnego,
• 1 łyżeczka rumianku,
• 1 żółtko,
• 1 łyżka stołowa miodu,
• 1 łyżka stołowa soku z cytryny.
Podgrzewamy olej, dodajemy do niego rumianek, mieszamy i zostawiamy na 30 minut. Odcedzamy płyn, dodajemy do niego żółtko, miód i sok z cytryny. Tak przygotowaną maseczkę dokładnie mieszamy i nakładamy na wilgotne włosy. Spłukujemy po 30 minutach i myjemy głowę.*
*Źródło: https://www.ofeminin.pl/uroda/pielegnacja/domowe-maseczki-na-wlosy-szesc-prostych-przepisow/21e2e91 4. Szalenie zakręconeKręcone włosy to marzenie wielu kobiet. Niestety ich posiadaczki doskonale wiedzą, że mają one tendencje do przesuszania się, co widoczne jest szczególnie na ich końcówkach. Co więc robić, by nasze włosy były sprężyste, nawilżone i błyszczące?
Wypróbuj kisielu z siemienia lnianego! Po pierwsze jest świetnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na choroby układu pokarmowego, po drugie taka maska na włosy jest wyjątkowo odżywcza.
Co należy zrobić?
Do garnuszka wlej 2 szklanki zimnej wody. Dodaj do nich 3 i pół łyżki siemienia lnianego w ziarnach. Na małym ogniu gotuj siemię przez około 10-12 minut. Pamiętaj o ciągłym mieszaniu, by nic nie wykipiało. Przygotowane siemię przelej przez sitko, by pozbyć się ugotowanych ziaren. Wyrzuć je. Odczekaj, aż kisiel wystygnie i nałóż go na wilgotne włosy. Po 30-40 minutach zmyj maseczkę.
Zabieg powtarzaj. Polecam ugotować więcej siemienia, ponieważ przygotowany kisiel możemy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu w lodówce. To pozwala po paru dniach powtórzyć zabieg pielęgnacji włosów.
5. Suche, łamliwe i drażliweTakie są Twoje włosy? Witaj w klubie! Jeśli borykasz się z suchymi i łamliwymi włosami jak ja, należy przede wszystkim solidnie je nawilżyć, zmiękczyć i zadbać o ich wzmocnienie.
OLEJE
Mamy do wyboru olej kokosowy, rycynowy, lniany, z awokado. Możesz połączyć ze sobą np. olej arganowy z kokosowym. Olej pozostaw na głowie na tyle, na ile pozwala Twój harmonogram. Pamiętajmy jednak, by nie obciążać włosów i nakładać je tylko na końcówki. Do oleju możemy dodać odżywcze żółtko.
Możesz także wymieszać 2 łyżki oliwy i sok z połowy cytryny.
PIWO I JAJKO
Kolejny pomysł to ¼ szklanki piwa + jajko. Spłukujemy mieszankę po 15 minutach.
BANAN + CYTRYNA
Bezpieczną i niezwykle odżywczą maseczką będzie banan w duecie z cytryną. Wystarczy, że 1 banana rozgnieciesz widelcem i dodasz do niego sok z 1 cytryny.
Włosy zmiękczy wspomniana wcześniej maseczka z
siemienia lnianego .
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.