Badania profilaktyczne w wielu przypadkach pomagają przedwcześnie wykryć szereg chorób. To ważne, ponieważ często w początkowej fazie choroba nie daje żadnych objawów, dlatego należy wytrwale powtarzać te same badania, niezależnie od wieku, stylu życia, czy predyspozycji genetycznych. I nie chodzi tu o przesadną panikę, a racjonalne podejście do tematu. Zdrowie – warto mieć je pod kontrolą. A więc jakie badania należy wykonać?
PODSTAWY PODSTAW!Na pierwszy ogień idzie
morfologia krwi, a wraz z nią szereg kluczowych parametrów określających pracę naszego organizmu. Leukocyty, hemoglobina, limfocyty... Te wskaźniki obrazują, jak aktualnie wygląda jakościowy i ilościowy stan białych i czerwonych krwinek, a także płytek krwi.
To, co kluczowe – badanie interpretujemy całościowo. Parametry są od siebie zależne. Wyciąganie cząstkowych wyników jest bezcelowe.
Pamiętajmy, by cierpliwie poczekać na konsultacje z lekarzem, który bardziej przybliży nam stan naszego zdrowia. To on wykrywa nieprawidłowości, nie my.
Do badania należy przystąpić na czczo. Kilka dni przed oddaniem krwi należy powstrzymać się od picia alkoholu (niektóre źródła sugerują, że należy odstawić również kawę). Jeśli przyjmujemy na stałe jakieś leki, w dniu badania zażyjmy je po wizycie w laboratorium. Pacjent powinien również zadbać o to, by ostatni posiłek zjeść mniej więcej 12 godzin przed badaniem.
CUKIER NIE KRZEPI?Oznaczenie poziomu glukozy we krwi nie jest zarezerwowane tylko dla osób zmagających się z cukrzycą lub podejrzewających u siebie tę chorobę.
Jeśli czujesz, że męczy Cię senność, jesteś osłabiony, masz wzmożone pragnienie, nawracające infekcje i złe samopoczucie, a także dość często oddajesz mocz – wykonaj to badanie.
Wiedz przy tym, że istnieją choroby i sytuacje, które odznaczają na glukozie piętno swojego istnienia. Należą do nich zaburzenia hormonalne, takie jak np. niedoczynność/nadczynność tarczycy, czy ciąża.
W przypadku cukru możemy pójść o krok dalej i wykonać bardziej szczegółowe (i czasochłonne badanie) – krzywą cukrową oraz krzywą insulinową.
Dowiedz się więcej w najbliższym punkcie pobrań.TO HORMONY...Zmęczenie, senność, uczucie ciągłego zimna, niespodziewany wzrost wagi? Tu może szwankować tarczyca – niepozorny organ, który gdy choruje, obciąża cały organizm. Niedoczynności towarzyszy bowiem szereg innych schorzeń – problemy gastryczne, jak SIBO, czy trzustkowe* – insulinooporność.
Chcąc zbadać tarczycę powinieneś oznaczyć takie parametry, jak TSH, FT3 i FT4, a także antyTPO.
Warto wspomnieć, że na choroby tarczycy chorują również mężczyźni.
Diagnoza, wizyta u endokrynologa, a także odpowiednie leczenie mogą znacząco poprawić poziom życia. :) W końcu hashimoto to nie wyrok.
Tu kluczowa jest także dieta przeciwzapalna i zdrowy styl życia.
FERRYTYNA TO PRZYCZYNA?Jeżeli z różnych przyczyn podejrzewasz u siebie anemię, lub chorowałeś na nią i wiesz, że to przypadłość, która lubi wracać – zbadaj ferrytynę.
To białko określające „stany magazynowe” naszego żelaza. Na jej podstawie mówimy o zapasach lub niedoborach tego pierwiastka.
Oznaczenie ferrytyny stanowi najważniejsze badanie w kierunku diagnostyki anemii.
Żelazo badamy więc zawsze w duecie z kluczową dla nas ferrytyną.
Jak podnieść jej poziom, gdy cierpimy na niedobory? Poprzez odpowiednią dietę. Istnieją bowiem produkty spożywcze mające cudowną moc sprawczą. Są jednak i takie, które skutecznie hamują przyswajanie żelaza...
PASOŻYTY I INNE ZGRZYTYBadaj lamblie i candidę. Idąc dalej, możesz oznaczyć również glistę ludzką, yersinię i tasiemca. Podstawą jest badanie kału na pasożyty. Od tego zaczynamy.
To, co ważne, o czym pewnie poinformuje Cię lekarz – badania na pasożyty np. lamblię wykonujemy 3-4 razy pod rząd w odstępstwie kilku dni. Dlaczego? Pasożyty mają tendencje „niewychodzenia” w badaniach, mimo że w rzeczywistości zasiedlają nasze jelita.
A jak wiemy, jelita to nasz drugi mózg! Występująca w nich flora bakteryjna powinna być dopieszczona z każdej możliwej strony – poprzez suplementy, dietę, probiotyki i... spokój!
W przypadku pasożytów i grzybów najważniejsze jest wyeliminowanie ze swojego menu cukru oraz włączenie preparatów przeciwpasożytniczych i przeciwgrzybiczych.
ALARM! ZAPALENIE NA SCENIETo, czy w naszym ciele grasuje stan zapalny, dowiemy się z wyniku CRP i OB. Jeśli miewasz częste infekcje, stan podgorączkowy, chorujesz na przewlekłe zapalenie żołądka, infekcje ginekologiczne to kluczowe badanie.
W przypadku jelit istnieje także
badanie specjalistyczne z kału – sprawdzamy w nim poziom kalprotektyny, który określa stan zapalny tylko w obrębie jelit.
Nie bagatelizujmy stanu zapalnego, ponieważ to niebezpieczne. Trzeba znaleźć jego przyczynę i skutecznie go wyeliminować.
Jeśli CRP jest podwyższone, oznacza to, że w organizmie badanego rozwija się jakaś infekcja wirusowa lub bakteryjna i trzeba do niej dotrzeć. Konieczna jest wizyta u lekarza, który rozpisze dalsze leczenie.
JAK SIĘ MASZ KOCHANA?Wątrobo, bo o Tobie mowa.
Czy wiesz, że to nasz największy gruczoł? Na co dzień pracuje na pełnych obrotach: produkuje żółć, usprawnia trawienie, neutralizuje oraz wydala toksyny z organizmu. Jej kondycję potrafią zniszczyć, na pozór wydawałoby się błahe aspekty – dieta, używki, styl życia.
Sprawę odpowiedniej diagnozy utrudnia też fakt, że wątroba nie boli, nie ma bowiem unerwienia czuciowego, dlatego powinniśmy poświęcić jej więcej uwagi.
Co roku warto wykonać badanie sprawdzające aktywność prób wątrobowych (enzymy wątrobowe).
W przypadku wątroby powinny zmartwić nas takie dolegliwości jak: biegunki, wymioty, krwawienie z nosa, skurcze mięśni, „pożółkła” skóra.
TO ZALEŻY....Czy chorujemy na coś przewlekle,
czy często stosujemy leki,
czy jakieś przykre dolegliwości pojawiają się cyklicznie.
Jeśli tak miejmy na oku narząd, który powoduje, że cierpimy. Od tego powinniśmy uzależnić charakter corocznych badań.
Jeśli są to bóle głowy, nie czekajmy – wykonajmy rezonans magnetyczny/tomografię. Jeśli często zmagamy się z infekcją, czy grzybicą, weźmy pod lupę grzyby i pasożyty.
Badanie, które jest niezwykle ważne, nie tylko przy hemoroidach to także zbadanie utajonej krwi w kale. Można dzięki niemu wykryć stosunkowo wcześnie polipy, torbiele mieszczące się w jelitach, a także raka tych miejsc. To choroby, które jak wątroba – nie bolą. Pamiętajmy o tym. Zdrowie traktujmy śmiertelnie poważnie. W końcu to nie przelewki.
Nie bagatelizujmy objawów. Czujmy zdrowie, bądźmy w pełni sił, choć często wymaga to czasu, pieniędzy i zachodu.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.