Niemycie warzyw lub owoców, przypadkowe wypicie wody z basenu… Tyle wystarczy, żeby zachorować na lambliozę. Chorobę wywołuje pierwotniak Giardia lamblia. Pozbycia się nieproszonego gościa w tym wypadku okazuje się bardzo czasochłonne i uciążliwe. Dodatkowo choroba ta lubi nawracać.
Co zrobić, by nie martwić się o lamblie atakujące nasz organizm? Jakie praktyki stosować? Jak można sobie pomóc? Zjedź niżej, a wszystkiego się dowiesz.
JAK SIĘ DO NAS PRZYPAŁĘTAŁA?Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową. Skażone woda i jedzenie są przyczyną zachorowania.
Pytanie, co znaczy „skażona”? Być może zjadłeś mięso, na którym znajdywały się cysty pierwotniaka Giardia lamblia.
Inna opcja to przeniesienie choroby z osoby na osobę, dlatego tak ważne jest, by nie używać osobistych rzeczy kogoś innego!
Znając specyfikę zarażenia, można wysnuć błędne wnioski… To nie jest choroba typowa dla dzieci – faktycznie, bardzo często chorują na nią maluchy w przedziale 2-5 lat, ale dorośli także, w sumie co 20 Polak.
OBJAWY, UPIORNE ZJAWYPrzypominają dolegliwości żołądkowe. Zdarza się bowiem, że ból związany z występowaniem w ciele lamblii umiejscowiony jest wysoko nad pępkiem, przez co może dojść do mylnej diagnozy, jakoby ból powodował chory żołądek.
Inne objawy to złe samopoczucie, rozdrażnienie, stany depresyjne, jak również chudnięcie, mimo ciągłego poczucia głodu i regularnego jedzenia.
Zdarza się, że pacjenci, którzy od lat borykają się z lambliozą, niepotrzebnie leczą się psychiatrycznie, gastrologiczne w kierunku zapalenia żołądka. Niezwykle ważne jest na samym wstępie wykluczyć lambliozę. Zrobimy to za pomocą badań laboratoryjnych.
JAK BADAĆ?To jedna z trudniejszych do zdiagnozowania chorób. Badanie należy powtórzyć kilka razy w parudniowych odstępach, oddając kilka próbek kału. Ważne, by materiał dostarczany do laboratorium pobierać z różnych miejsc stolca. Wynik ujemny badania nie powinien nas cieszyć, ponieważ cysty wydalane są cyklicznie – dlatego tak trudno na nie trafić. Zalecane jest również badanie krwi z rozmazem lub pobranie treści dwunastnicy.
Aktualnie to, co możemy zrobić to regularnie powtarzać to badanie + obserwować swój organizm.
TAK, MOŻESZ SIĘ WYLECZYĆ!Jeśli lekarz uzna to za stosowne, przepisze Ci antybiotyk lub lek przeciwpasożytniczy i przeciwzakaźny.
Tak, jak w przypadku każdej choroby, trafna diagnoza może uchronić Cię przed nieprzyjemnymi powikłaniami pochorobowymi.
Uwaga! Skutkiem lambliozy może być złe wchłanianie laktozy, reaktywne zapalenie stawów, czy zespół jelita drażliwego. Jeśli w porę nie zareagujesz, może i pozbędziesz się pasożyta, ale wspomniane powikłania zostaną z Tobą na dłużej…
BY LAMBLIA NIE DOSIĘGŁA CIĘ PO RAZ DRUGI…… stosuj kilka prostych zaleceń.
• Przed każdym posiłkiem dokładnie umyj owoce i warzywa.
• Nie jedz słodyczy i cukru.
• Kiedy tylko Ci się przypomni + po każdej toalecie, po powrocie do domu myj ręce długo i dokładnie!
Dobra praktyka to także noszenie w kieszeni/torebce chusteczek nawilżających.
• Nie pożyczaj rzeczy osobistych. Nie pij z tego samego kubka, nie jedz tym samym widelcem, tą samą łyżką.
• Bardzo dokładnie myj po sobie naczynia.
• Ogranicz stołowanie się na mieście.
• Uważaj na basenie i w jeziorze – staraj się nie połykać wody podczas pływania.
• Pij wyłącznie wodę butelkową – szczególnie podczas wakacji w krajach typu Egipt.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej! Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.