Epilepsja to jedno z najczęstszych zaburzeń na tle neurologicznym, które prowadzi do tak zwanych ataków padaczkowych. Czym są te ataki? To chwilowe zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu. Charakterystycznym objawem tych zburzeń są napady silnych wstrząsów związane z utratą świadomości.
Rodzaje
- Padaczka idiopatyczna towarzyszy niektórym chorobom o podłożu genetycznym, jest jednym z ich objawów. Najczęściej ujawnia się w okresie dziecięcym.
- Padaczka skrytopochodna rozpoznawana jest w sytuacji, gdy nie udaje się ustalić pierwotnej przyczyny choroby.
- Padaczki objawowe mają zdiagnozowaną przyczynę. Można ją rozpoznać u 1/3 chorych.
Przyczyny
W około 2/3 przypadków, przyczyna choroby nie zostaje zdiagnozowana. Jednak warto podkreślić, że u wielu osób epilepsja rozwija się m.in. na skutek guza mózgu czy jego urazu, udaru, a także zażywania narkotyków i nadużywania alkoholu.
Objawy
Objawy epilepsji kojarzą się przede wszystkim z drgawkami i utratą przytomności. Warto jednak podkreślić, że prawie 60% napadów padaczkowych to napady drgawkowe, jednak pozostałe 40% stanowią napady bezdrgawkowe. W trakcie ataku można zaobserwować kilkusekundową utratę świadomości, zachowanie świadomości, albo dłuższe napady z utratą przytomności i drgawkami. Ważne, że ataki padaczkowe można ograniczyć lub też całkowicie wyeliminować. Trzeba jednak mieć dostęp do najnowszych technologii.
Jak pomóc choremu?
Napady padaczki są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą stwarzać zagrożenie życia dla życia chorego. Właśnie dlatego tak bardzo istotna jest pierwsza pomoc. Co zatem należy robić gdy zobaczysz osobę z napadem padaczki? Przede wszystkim należy ją ułożyć w pozycji bocznej, ponieważ minimalizuje to ryzyko zakrztuszenia się. Równie ważne jest także to, że u takiej osoby nie można: wykonywać sztucznego oddychania, a także wkładać jej niczego pod głowę i do ust. Choremu nie wolno podawać również nic do picia i przenosić go.
Leczenie
Z padaczką da się żyć! Można pracować, prowadzić normalne życie rodzinne i towarzyskie, a także uprawiać sport. Chorzy muszą jednak regularnie przyjmować leki. Stosowanie właściwie dobranych medykamentów w około 70% pozwala kontrolować występowanie napadów padaczkowych. Warto pamiętać, że należy informować lekarza o lekach, które mogą wchodzić w interakcję z innymi medykamentami przeciwpadaczkowymi, np. o lekach przeciwdepresyjnych czy o doustnych środkach antykoncepcyjnych.
Chorzy zmagający się z epilepsją muszą także eliminować czynniki sprzyjające napadom lub je ograniczyć. Do czynników takich zaliczają się: stres, braku snu, infekcje, przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze czy dusznych pomieszczeniach, bodźce świetlne (lampy stroboskopowe, oglądanie TV, praca przy komputerze, gry komputerowe).
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.