Woda, tlen, jedzenie – bez tego nie moglibyśmy żyć. Tak samo istotny dla naszego organizmu jest sen. Tymczasem coraz więcej z nas ma kłopoty z zaśnięciem i spokojnym przespaniem całej nocy. Bezsenność to choroba cywilizacyjna, z którą zmagają się nie tylko osoby starsze, ale również ludzie młodzi, a nawet dzieci. Niestety trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że długotrwałe zburzenia snu powodują nie tylko niekorzystne zmiany w naszym wyglądzie i utrudniają codzienne funkcjonowanie ale przede wszystkim wyniszczają organizm od wewnątrz, a także rujnują zdrowie psychiczne. Dlatego mam dla Ciebie kilka rad jak wyśnić zdrowie.
Łóżko jest do spania!
Przede wszystkim znaczenie ma to gdzie śpisz i w jakiej temperaturze. Wygodne łóżko, z odpowiednim materacem, a także minimalistycznie umeblowany i posprzątany pokój do snu pomoże Ci się wyciszyć i spokojnie zasnąć. Pamiętaj także, że w łóżku nie jemy, nie uczymy się i nie pracujemy. W łóżku śpimy! Z kolei optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić około 19- 21 stopni Celsjusza. Unikaj również niebieskiego światła, które emituje telewizor, monitor komputera czy telefon ponieważ najsilniej hamuje uwalnianie melatoniny. Mózg odbiera je jako sygnał świtu.
Ruszaj się
Za Twoją bezsenność odpowiadać może brak wystarczającej dawki ruchu w ciągu dnia. Tak więc jeśli pracujesz na siedząco, co więcej do pracy i na zakupy jeździsz samochodem, a przy tym nie uprawiasz żadnego sportu zacznij się ruszać. Dłuższy spacer czy kilkanaście minut biegu zapewni Ci właściwe dotlenienie organizmu. Zimą możesz ćwiczyć w domu. Pamiętaj jednak by nie przesadzić z wysiłkiem przed samym snem, ponieważ przyniesie to odwrotny efekt do zamierzonego.
Procenty, kalorie i kofeina na bok
Mała czarna jest OK, jednak picie kawy tuż przed snem na pewno nie zagwarantuje Ci zdrowego wypoczynku. Podobnie zresztą jak napojów energetyzujących czy… czekolady. Alkohol też nie jest przyjacielem głębokiego snu. Lampka wina nie zaszkodzi, jednak wlewanie w siebie dużej ilości alkoholu to z pewnością metoda daleka od doskonałości. W boju o zdrowy sen warto także całkowicie zrezygnować z nikotyny. A co pomaga? Gorący napar z melisy może czynić cuda. Ratunkiem na bezsenność jest również napar z melisy lub ziela dziurawca, które działają uspokajająco. Podobne jak lawenda lekarska. I jeszcze jedno – na jakość snu ma również wpływ ostatni wieczorny posiłek, dlatego unikaj ciężkostrawnych potraw.
Nie ucinaj komara
Drzemka, czyli mówiąc kolokwialnie ucinanie komara nie jest niczym złym pod warunkiem, że trwa nie dłużej niż 20 minut. Dlaczego? Ponieważ w tym czasie organizm nie wchodzi jeszcze w fazę głębokiego snu i nie wpływa to na późniejszą bezsenność. Musisz także wiedzieć, że zdrowy sen wymaga trzymania się zbliżonych godzin, w których kładziesz się spać.
Chillout w wannie
Twoja walka z bezsennością może być bardzo przyjemna. Chyba większość z nas lubi ciepłe kąpiele z dodatkami olejków aromatycznych? Ja uwielbiam. Taki przyjemnie spędzony czas w wannie to odpoczynek dla organizmu po stresującym dniu. W czasie kąpieli możesz także posłuchać Twojej ulubionej relaksującej muzyki. Ja stawiam na jazz. A Ty?
Ustal rytuał
Twoim sprzymierzeńcami są regularność i powtarzalność. Staraj się więc chodzić spać o podobnej porze każdego dnia i ustal swój rytuał. Pozwoli ci to stopniowo się wyciszać, a z czasem powtarzane przed snem czynności będą kojarzone przez mózg z przygotowaniem się do zaśnięcia. Tylko pamiętaj żeby były one wyciszające, a nie stymulujące. Świetnym sposobem, aby przygotować się do nocnego spoczynku jest medytacja i techniki relaksacyjne. Może być to np. napinanie i rozluźnianie mięśni, świadome oddychanie lub pozytywne wizualizacje. Istnieją odpowiednie medytacje, dostępne m. in. na You Tube, które pomogą Ci w walce z bezsennością.
Nic na siłę
Leżysz w łóżku już kilka godzin i zmuszasz się do zaśnięcia na rożne sposoby bez rezultatu? Nie katuj się dłużej. Kiedy nie możesz zasnąć przez kilkadziesiąt minut, po prostu wstań z łóżka i zajmij się czymś wyciszającym, np. lekturą lekkiej książki. Jeżeli leżenie w łóżku Cię nie frustruje, możesz czytać bez wychodzenia z niego.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli bezsenność będzie Ci towarzyszyć, mimo że starałeś się trzymać powyższych rad, skontaktuj się z lekarzem. Ponieważ problemy ze snem mogą świadczyć o rozwijaniu się różnych chorób, tak natury emocjonalnej, jak również somatycznej.