Problemy ze snem dopadają od czasu do czasu większość z nas. Doskonale wiemy, czym to skutkuje – pogarsza się nasza koncentracja, jesteśmy nerwowi, spada nasza odporność, chętniej sięgamy po niezdrowe przekąski… Aby sobie pomóc, nie warto od razu biec do lekarza po mocne środki nasenne. Lepiej na początek wypróbować środki dostępne bez recepty!
Dlaczego nie możemy spać?
Na początek kilka uwag związanych z przyczynami bezsenności. Zdaniem badaczy, winne mogą być różne czynniki: stres, powodujący, że nie możemy zmrużyć oka albo budzimy się przed świtem, nieodpowiednia higiena snu, czyli przejadanie się na noc, późne picie kawy albo korzystanie do ostatniej chwili ze smartfonów, wywołujące pobudzenie zamiast wyciszenia.
Równie groźne dla dobrego snu są popołudniowe drzemki albo odrabianie sennych zaległości w weekend. Znawcy tematu są zgodni: by dobrze spać, należy wyregulować wewnętrzny zegar, to znaczy zasypiać i wstawać o tych samych porach, niezależnie od tego, czy wstajemy do pracy, czy mamy wolne. Kiedy nie możemy spać, wstańmy z łóżka i czytajmy – niech to miejsce nie kojarzy nam się z przewracaniem z boku na bok! Pamiętajmy również, by regularnie wietrzyć sypialnię i inwestować w piżamy czy pościele z naturalnych tkanin.
Jakie leki bez recepty na sen?
Jeśli problemy z bezsennością są czasowe (chroniczna bezsenność wymaga już konsultacji z lekarzem), możemy sięgnąć po leki dostępne bez recepty. Pomocna stanie się tu melatonina, korzystnie wpływająca na proces zasypiania dzięki regulowaniu wewnętrznego zegara w organizmie. Preparaty z melatoniną często są uzupełnione witaminami z grupy B (wpływającymi na nasz układ nerwowy), ziołami (np. ekstraktem z melisy o działaniu odprężającym) i ashwagandą (wspomaga w okresach wzmożonego napięcia nerwowego).
Równie ważnym składnikiem dla osiągnięcia równowagi emocjonalnej i dobrego snu jest L-tryptofan. Nie jesteśmy w stanie sami go wytworzyć, powinniśmy go zatem dostarczać z pożywieniem lub w suplementach . Jest jednym z „hormonów szczęścia”, zapobiega depresjom i wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia. W duecie z melatoniną ułatwi zasypianie i sprawi, że będziemy sprawniej funkcjonować w ciągu dnia!
Herbaty ziołowe na sen
Kiedy dokucza nam bezsenność, warto wypróbować zioła. Które z nich ułatwiają zasypianie? Na pewno będzie to melisa, kozłek lekarski (waleriana), szyszki chmielu i męczennica (passiflora). Produkty pochodzenia roślinnego w łagodny sposób nas odprężą, pobudzą produkcję melatoniny oraz wydłużą fazę REM, dzięki czemu obudzimy się pełni energii i wypoczęci.
Pamiętajmy, że zioła na sen to dużo lepszy pomysł niż kieliszek czegoś mocniejszego. Alkohol pogarsza jakość snu i w żadnym wypadku nie może być stosowany jako środek na problemy z bezsennością!