Miesiączka – u zdrowej kobiety trwa mniej więcej 4-5 dni, z kolei cykl menstruacyjny około 28. Ból podczas krwawienia jest typowy i boryka się z nim wiele kobiet. Problem pojawia się, gdy uniemożliwia on pójście do pracy i wykonywanie codziennych czynności. Żeby zdiagnozować problem, należy zaobserwować czas trwania dolegliwości, ich intensywność i rodzaj objawów.
Jeśli pojawiają się comiesięczne wymioty, zawroty głowy, silne migreny, nieustające biegunki, to potrzebna będzie konsultacja lekarska. Diagnozą, którą usłyszysz może być Zespół Bolesnego Miesiączkowania, ale też endometrioza...
W przypadku lżejszych objawów mogą pomóc domowe sposoby na bolesne miesiączki, odpowiednie leki i suplementy.
RUCH + DIETA, CZYLI ZŁOTY STANDARDJeśli cierpisz przed, w trakcie i po miesiączce przerzuć się w tym czasie na dietę lekkostrawną. Takie rozwiązanie pozwoli nie obciążać żołądka i wątroby. Unikniesz dzięki temu wzdęć, zaparć i innych nieprzyjemnych dolegliwości gastrycznych.
Takie smakołyki, jak słodycze, kawa i – według niektórych źródeł, także nadmiar węglowodanów – mogą nasilić bóle menstruacyjne.
Spróbuj ograniczyć napoje gazowane, alkohol, nadmiar soli i żywność mocno przetworzoną (typu fast food). Zamiast smażyć, duś (mięso, rybę), piecz w piekarniku lub ugotuj na parze.
Jeśli ból w trakcie miesiączki nie przykuł Cię do łóżka wyjdź na spacer, rozłóż matę i praktykuj jogę.
Potrzebujesz ruchu i towarzyszących mu endorfin. Pamiętaj jednak, by nie nadwyrężać swojego ciała, w czasie „trudnych, kobiecych dni”. Oczywiście, jeśli uprawiasz sport regularnie i prowadzisz bardzo aktywny tryb życia, a przy tym nic się nie dzieje – nie wypadaj z rytmu. Rutyna to fajna rzecz :).
Pamiętaj, że to wpis dla kobiet, które co miesiąc przechodzą bolesne katusze...
PYSZNE NAPARY ZIOŁOWEOne również mogą przynieść ulgę podczas okresu. Pytanie, jakie zioła wybrać?
Te, które wykazują działanie rozkurczowe, czyli
rumianek,
nagietek,
mięta,
melisa.
To dobra opcja dla osób nielubiących sięgać po przeciwbólowe leki z apteki.
Zamiast herbat w torebkach wybierz herbaty liściaste. Zaparzaj je kilka minut przed wypiciem.
Połączenie lekkostrawnej diety i relaksu z umiarkowanych ruchem oraz odpowiednimi ziołami może nieco poskromić bolesne miesiączkowanie.
NA KANAPIE PRZED TVZapowiada się dobrze? Na pewno nieco leniwie. :) Ale to nic! Grunt to się dobrze wygrzać.
W tym celu potrzebujesz
termoforu z ciepła/gorącą wodą w środku – pamiętaj, by się nie poparzyć. Warto zainwestować w termofor w sweterku. Ułóż go na brzuchu, lub w dole pleców – jeśli ból dotarł i tam. Pozostaje teraz włączyć dobry film, serial lub przerzucić się na książkę. :) I voilà ! Tak wypędza się miesiączkowe boleści. Powtarzaj czynność – z jak największą przyjemnością. ;)
Zapytasz, dlaczego wylegiwanie się w łóżku w trakcie menstruacji jest tak ważne...
Z założenia ogranicza stres i rozładowuje wszelkie napięcia... Kortyzol, czyli hormon stresu może odpowiadać za przyspieszenie / spóźnianie się oraz intensywność miesiączki. Dodatkowo pamiętaj, że wszelkie tego typu napięcia zaburzają prace gospodarki hormonalnej.
Odpoczywaj i relaksuj się z jak największą przyjemnością. ;)
ANTYKONCEPCJA / LEKI BEZ RECEPTY / SUPLEMENTYPrzyczyną wielu chorób i dolegliwości są niedobory witaminowe. Nie inaczej dzieje się w przypadku menstruacji.
Za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej odpowiada m.in.
WITAMINA D3. Jej braki mogą spowodować nieregularne i bolesne miesiączkowanie.
Jeśli masz tendencje do comiesięcznego, obfitego krwawienia, weź pod lupę zawartość ŻELAZA w Twoim organizmie. Dostarczanie go organizmowi za pomocą diety to jedno, ale jego znaczna utrata podczas menstruacji to drugie. Jeśli czujesz zmęczenie w trakcie krwawienia, zauważasz bladość skóry – zbadaj żelazo i poziom FERRYTYNY.
W bolesnej miesiączce może pomóc spożywanie suplementów z MAGNEZEM.
Nie od dziś wiadomo, jak ważne są dla nas witaminy z grupy B. W przypadku cyklu menstruacyjnego niezwykle cenna okazuje się witamina B6, która wpływa na prace układu hormonalnego. Co więcej, witamina
B6 i magnez to duet idealny, ponieważ w takim połączeniu magnez jest lepiej przyswajany.
Poza witaminami, strzałem w 10 może okazać się również
KURKUMA wykazująca m.in. działanie rozkurczowe. Na rynku jest już dostępna w formie tabletek.
Pamiętajmy jednak, że na efekt trzeba poczekać. Dodatkowo suplementacja powinna być REGULARNA. Staraj się nie zapominać o zażyciu odpowiednich witamin i minerałów.
Pamiętajmy jednak, by najpierw takowe niedobory stwierdzić. Zatem na początek badania, później suplementacja. :)
Jeśli rozkurczowe leki bez recepty, takie jak NOSPA, czy
SCOPOLAN nie przynoszą Ci ulgi w czasie okresu, być może zrobią to dopiero tabletki antykoncepcyjne, które regulują cykl i zmniejszają intensywność występujących krwawień.
To jednak kwestia mocno indywidualna. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań do stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. W tym miejscu potrzebny jest lekarz!
NA TROPIE ENDOMETRIOZY?Miesiączka, która wyłącza kobietę z życia zarówno osobistego, jak i prywatnego może oznaczać bardzo trudną do zdiagnozowania endometriozę. Zrosty i jej ogniska zapalne mogą pojawić się bowiem, gdzieś indziej aniżeli w obrębie narządów rozrodczych kobiety – np. w mięśniu prostym brzucha, mózgu, czy oku. Tak – zdarzały się również takie przypadki. Ważne jest więc, by zamiast ginekologa, znaleźć specjalistę ds. endometriozy, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, wykona USG, czy laparoskopię.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.