Afty to niewielkie, bolesne nadżerki lub owrzodzenia występujące w jamie ustnej. Pokryte są białym nalotem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem. Mogą być różnej wielkości – od 1 mm do nawet 2 cm średnicy, jednak najczęściej nie przekraczają 5 mm średnicy. Występują pojedynczo lub w grupach, zazwyczaj na błonie śluzowej podniebienia miękkiego, policzkowej części warg i bocznych powierzchniach języka. Pojawiają się w wyniku osłabienia, zmęczenia, nadmiernego stresu albo kiedy w Twojej diecie brakuje witaminy B12, żelaza czy kwasu foliowego. Afty mogą również powstawać wskutek zażywania silnych antybiotyków. Jedno jest pewne – sprawiają Ci ból! Sprawdź więc, jak szybko i skutecznie się ich pozbyć.
Zrób sobie spray
Zmieszaj 2 łyżki oliwy z kilkoma kroplami olejku miętowego, a także eukaliptusowego, które mają właściwości przeciwzapalne, oraz przeciwbakteryjne, a także znieczulające. Tak przygotowany roztwór przelej do butelki z atomizerem. Stosuj kilka razy dzień.
Sięgnij po szałwię
Liście świeżej szałwii włóż do szczelnie zamkniętego słoika i pozostaw go w ciemnym miejscu na 24 godziny. Uformuj z wilgotnych liści szałwii kulkę i przyłóż ją bezpośrednio do rany na 5 minut. Po tym czasie opłucz usta zimną wodą. Możesz też zastosować suszoną szałwię. W tym przypadku należy włożyć ją do zagotowanej wody i pozostawić na 10 minut. Tak przygotowanym naparem płucz usta przez około minutę, kilka razy dziennie.
A może sól?
Ratunkiem może się także okazać płukanie ust łagodnym roztworem solnym. Aby go przygotować wymieszaj 0,5 łyżeczki soli ze szklanką ciepłej wody. Przepłucz usta kilka razy, po czym wypluj wodę. Stosuj 2-3 razy dziennie.
Olej kokosowy
Skutecznym sposobem na afty jest także olej kokosowy, który ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Przy pomocy wacika kosmetycznego nałóż sporą porcję oleju na aftę. Zaufaj, to działa!
Wybierz się do apteki
Na rynku dostępnych jest szereg preparatów i leków na afty, które łagodzą ból i szybciej pomagają pozbyć się rany. Są to m.in. różnego rodzaju spraye, maści na bazie wyciągów z ziół lub innych substancji aktywnych. Dostępne jest również srebro koloidalne w formie płynów na afty, które działa odkażająco i antybakteryjnie.
Wzbogać dietę o…
Kiedy walczysz się z aftą wzbogać dietę w produktu zawierające duże ilości witaminy z grupy B, zwłaszcza B12, cynk, witaminy A, C, E. W Twoim menu nie powinno więc zabraknąć: jogurtów, owoców i warzyw wzmacniających odporność. Pomocny będzie także żeń-szeń.
W czasie leczenia unikaj…
Gorących napojów, zbyt ciepłych pokarmów i alkoholu. Zrezygnuj również z czekolady, owoców cytrusowych, kwaśnych potraw i mocno przyprawionych, które mogą doprowadzić do podrażnienia jamy ustnej.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu. Nawracające afty mogą być jedynie objawem towarzyszących chorób, dlatego w takim przypadku warto udać się do specjalisty.