Migrena – to powtarzający się, najczęściej jednostronny, pulsujący ból głowy. Szacuje się, że dotyka nawet 20% populacji. Najczęściej zapadają na nią osoby w średnim wieku. Co istotne, cierpi na nią większa ilość kobiet niż mężczyzn. Warto także dodać, że zarówno częstotliwość występowania, jak i skala bólu migrenowego, który może paraliżować życie codzienne, sprawiają, że choroba ta wciąż stanowi poważne wyzwanie dla medycyny. Często także migrenę myli się, ze „zwykłym” bólem głowy, a to dwie różne dolegliwości. Warto je rozróżnić, ponieważ skuteczna walka z bólem, zaczyna się od prawidłowego rozpoznania!
Na początek trochę historii Po raz pierwszy migrenę opisano w I wieku naszej ery, na terenie dzisiejszej Turcji. Dokonał tego Areteusz z Kapadocji, który podał jej cechy. Z kolei w II wieku naszej ery Galen wygłosił teorię, która brzmiała: „W stanie zdrowia istnieć ma połączenie między naczyniami wewnątrz i zewnątrz czaszkowymi, rzez które ulatniać się mogą wyziewy i płyny. O ile jednak połączenie to ulega zmianie, wtedy niektóre części ciała wysyłają do mózgu szkodliwe wyziewy i płyny”.
Warto dodać, że już wtedy zauważono, że jest ona różna od innych typów bólu głowy i wyodrębniono ją jako oddzielną jednostkę chorobową.
„Zwykły” ból głowy? Kiedy dopadnie nas „zwykły” ból głowy odczuwany go w całej głowie. Z kolei w przypadku migreny występuje jednostronny, pulsujący ból, który nasila się w czasie wykonywania codziennych obowiązków. To, co także odróżnia migrenę od „zwykłego” bólu głowy to także zwiększona wrażliwość na światło, dźwięk i różne zapachy.
Rodzaje migreny:• Migrena bez aury jest najczęściej spotykaną postacią tej choroby. Charakteryzuje ją zespół dolegliwości trwający od 4 do 72 godzin, z których najbardziej uciążliwy jest silny, pulsujący ból głowy, zlokalizowany głównie w okolicach skroni.
• Migrena z aurą występuje rzadziej i dotyczy ona 15% do 25% ogółu chorych na migrenę. Charakteryzuje się występowaniem tzw. aury, czyli zespołu objawów poprzedzających napad bólu głowy. Należą do nich przede wszystkim odwracalne zaburzenia wzrokowe i mrowienie rąk.
Charakterystyczne objawy: • Ataki występują okresowo, trwają do 72 godzin, nie są związane z żadnymi chorobami;
• Aura przed wystąpieniem napadu powoduje – zaburzenia wzroku, mrowienie rąk, szumy uszne, zawroty głowy;
• Jednostronny, pulsujący ból, nasila się podczas wykonywania codziennych czynności;
• Ataki pojawiające się u kobiet między 2 a 3 dniem cyklu menstruacyjnego;
• Światłowstręt;
• Mdłości i wymioty;
• Nadmierna wrażliwość na dźwięk.
Jak się leczyć? W aptekach ogólnodostępne są leki przeciwbólowe. Środki, które działają typowo przeciwmigrenowo możemy otrzymać wyłącznie na receptę. Leki tego typu uśmierzają ból, usuwają też inne objawy takie, jak nudności, czy światłowstręt. Dlatego też leczenie migreny powinno odbywać się zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza.
Pomocne mogą okazać się zioła – wrotycz maruna, lepiężnik lekarski i kolendra siewna. Jeśli jednak masz problem z krzepliwością krwi, nie stosuj wrotycza, z kolei kolendra może powodować reakcje fotouczuleniowe. Nie przygotowuj także samodzielnie przetworów leczniczych z lepiężnika lekarskiego, ponieważ zawiera związki toksyczne dla wątroby. W przypadku tego zioła jedynym wyjściem jest zakupienie gotowych suplementów.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu. Każdy ból głowy trwający przewlekle, powinien być bezwarunkowo konsultowany z lekarzem.