O obrzęku naczynioruchowym (inaczej obrzęku Quinckego) mówimy, gdy pojawia się reakcja alergiczna. Obrzęk może być zlokalizowany na zewnątrz – spuchnięta twarz, oczy, ale również pod skórą, głębiej...
np.: w śluzówce przewodu pokarmowego.
Jeśli obrzęk dotyczy krtani, choroba ta staje się niezwykle poważna. Może bowiem doprowadzić do sytuacji, w której pacjent zacznie się dusić. W takim przypadku potrzebna jest intubacja. Jak więc rozpoznać i leczyć obrzęk naczynioruchowy?
Jak żyć z nim na co dzień?
Od stresu po niedobór C1q dopełniacza – poznajmy przyczyny chorobyPochodzenie obrzęku naczynioruchowego nie jest nam do końca znane. Wiemy jednak, co może przyczyniać się do jego pojawienia.
W przypadku
diopatycznego obrzęku naczynioruchowego mówimy o niedoborze żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego. Do powstania schorzenia przyczynia się również choroba autoimmunologiczna tarczycy, a także stres.
Alergiczna odmiana obrzęku naczynioruchowego (obrzęk nabyty) dotyczy objawów pojawiających się po spożyciu danego produktu lub po użyciu kosmetyku zawierającego niekorzystny dla nas alergen.
Reakcję alergiczną mogą także wywoływać niektóre leki – na nadciśnienie, antybiotyki.
Kolejna odmiana obrzęku to – obrzęk
dziedziczny.Podejrzewając u siebie obrzęk naczynioruchowy, należy zbadać stężenie oraz aktywność inhibitora C1, C3, C4 i C1q dopełniacza. To dobry początek drogi do poznania diagnozy. Jak obrzęk naczynioruchowy objawia się na co dzień?Pojawiający się ból może być silny i „rozlany” bez wyraźnych granic. Może trwać jeden dzień lub kilka miesięcy. W zależności od przypadku zajmuje brzuch, stopy, oczy...
Do objawów obrzęku należą także:
- biegunki, gazy, nudności wymioty – jeśli mówmy o obrzęku układu pokarmowego
- na twarzy pojawiają się bąble pokrzywkowe
- występują bóle głowy
- trudności z oddychaniem, duszność
- nagły spadek ciśnienia krwi.
Wiele objawów sprawia, że pacjenci są mylnie diagnozowani, np. w kierunku zapalenia wyrostka robaczkowego. Jeśli objawy są silne i intensywne – nie zwlekajmy z udaniem się na SOR.
Być może mamy do czynienia ze wstrząsem anafilaktycznym. W końcu rozmawiamy o reakcji alergicznej.
W drodze do PRAWIDŁOWEJ diagnozyJeśli miewasz nawracające napady bólu zlokalizowane w jednym i tym samym miejscu, zauważasz u siebie pokrzywkę – zbadaj się. Być może zorientowałeś się, że zmianom skórnym towarzyszą niepokojące objawy ze strony układu oddechowego, pokarmowego lub układu krążenia?
- Jeśli lokalizacja bólu i objawy dotyczą układu pokarmowego, prawidłową diagnozę może postawić lekarz gastrolog.
- Jeśli źródłem obrzęku naczynioruchowego jest niedobór C1q, C4 i C1 – leczenie powinien prowadzić lekarz immunolog.
- Postawienie odpowiedniej diagnozy to dopiero początek walki z tym schorzeniem.
Czy jest na to lekarstwo?W wielu przypadkach pomocne stają się preparaty przeciwhistaminowe oraz doustne glikokortykosteroidy (hormony steroidowe).
Wciąż jednak trwają badania dotyczące nowych leków, które odmienią życie chorych.
Zalicza się do nich katybant oraz ekalantyd.
Jeśli źródłem obrzęku jest niedobór inhibitora C1, a pacjentowi grozi utrata życia podaje się bardzo drogi i trudno dostępny brakujący inhibitor.
Inna metoda to podanie kwasu traneksamowego lub osocza krwi.
Jak więc widzicie, przysłowiowa „tabletka” tutaj nie wystarczy.
Potrzebna jest także praca pacjenta, który metodą prób i błędów dojdzie do tego, który składnik kosmetyku lub spożywczy szkodzi mu, powodując nieprzyjemne objawy.
Inna metoda leczenia obrzęku to podanie hormonów męskich. Należy jednak zachować ostrożność podczas stosowania tego typu leczenia – taką terapię stosujemy krótko i nie każdy może się jej poddać (przeciwwskazaniem jest ciąża).
Z pewnością lekarz poinformuje Cię o możliwych skutkach ubocznych.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.