DO STARTU – GOTOWI – STA… Moment! Czy buty i skarpetki, które wybrałeś na dzisiejszą wycieczkę są odpowiednie? Co zrobić, by zamiast na wygodzie stóp, móc skupić się na pokonywaniu swoich kolejnych, osobistych rekordów? Po obmyśleniu odpowiedniej trasy i przygotowaniu odpowiedniego stroju, pora na dobór obuwia.
Z GÓRKI NA PAZURKI Buty w górach to podstawa. Pytanie, jakie wybrać. Za kostkę, czy przed?
Oba warianty są dobre. Te za kostkę bardziej ochronią Cię przed zabrudzeniami z błota. Zapewnią także większą stabilizację stopy. Jeśli włożysz wyższe buty, ubierz wyższe skarpety.
Buty przed kostkę są za to lżejsze, przez co noga tak bardzo się nie męczy. W takim obuwiu musisz jednak bardziej pilnować tego, jak stawiasz stopę. Na skalistych szlakach łatwo bowiem skręcić kostkę/kolano. Polecam więc wybrać buty, które są:
- wygodne,
- nie przemakają
- mają techniczną podeszwę.
W górach świetnie sprawdzi się obuwie trekkingowe.
RUN, FORREST, RUN!Buty dla biegacza to już inna bajka. Po pierwsze wybierz te o rozmiar większe. Podczas takiego wysiłku, nie możesz dopuścić do sytuacji, gdzie duży palec notorycznie będzie obijał się o przód buta. Konsekwencją może być bowiem „poczernienie” paznokcia i kontuzja. Zwróć także uwagę, po jakiej nawierzchni planujesz biegać. Jeśli w grę wchodzą chodnik i asfalt wybierz lekkie i opływowe obuwie. Biegaczom wybierającym grząski grunt polecam buty charakteryzujące się wysoką przyczepnością przyczepności.
KREW, POT I ŁZY? UZUPEŁNIJ SWOJĄ APTECZKĘA co, jeśli czytasz ten artykuł, wracając z gór, gdzie zamiast poczucia dumy, czujesz jedynie krew ściekającą po ścięgnie Achillesa?
1. Ranę umyj i odkaź
wodą utlenioną.
2. Opatrz ją
zwykłym plastrem.
3. W następnej kolejności skup się na jak najszybszym zagojeniu otarć, ponieważ szybko może się okazać, że jedyne buty, w których jesteś w stanie chodzić, to japonki.
W szybszym gojeniu ran pomogą specyfiki z alatoniną, która chroni przed zakażeniem, wykazując właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. W takiej sytuacji pomogą także
żele hydrokoloidowe – mają podobne działanie, co alatonina. Dodatkowo minimalizują ryzyko powstania blizn.
PĘKNIĘTY PĘCHERZYK?1. Umyj go
2. Nasącz gazę środkiem odkażającym (np.
wodą utlenioną).
Nie bagatelizuj powyższych kroków, ponieważ z mały pęcherzyk może doprowadzić do powstania dużego stanu zapalnego. Pamiętaj!
3. Nie odrywaj ,,wystającego” naskórka.
4. Delikatnymi ruchami „przyklej” go do rany.
5. Zdezynfekuj to miejsce.
6. Załóż plaster lub zastosuj opatrunek w sprayu.
7. Zakrywaj ranę jedynie w ciągu dnia. Przez noc pozwól skórze oddychać i regenerować się w sposób naturalny.
Dobrym rozwiązaniem dla Twoich obolałych stóp będzie też chłodna kąpiel z dodatkiem ziół.
Rumianek i szałwia odkażą Twoją ranę. Obie rośliny wykazują także właściwości łagodzące.
DMUCHAJ NA STOPYCzy w jakikolwiek sposób (poza odpowiednim obuwiem) możemy uchronić się przed powstaniem pęcherzy, odcisków i otarć?
Spróbuj:
- przyjemnej kąpieli stóp – jeśli przyczyną powstawania otarć jest zbytnia potliwość, pomogą kąpiele z dodatkiem soli morskiej i szałwii (oba dodatki do wody stosuj naprzemiennie).
- odświeżającego peelingu – dzięki takiej pielęgnacji, usuniesz zrogowaciały, martwy naskórek, który również może przyczyniać się do powstawania ran.
- mocznika, gliceryny – to dobre rozwiązanie dla suchych i popękanych stóp. Zarówno jeden, jak i drugi składnik zmiękczy skórę i zapewni jej odpowiednią wilgotność. Mocznik likwiduje dyskomfort napięcia skóry.
Jeśli na Twoich stopach notorycznie pojawiają się otarcia i pęcherze, a zmiana butów na te odpowiednie nie przynosi rezultatów, koniecznie skonsultuj się z podologiem. Być może przyczyną pojawiających się dolegliwości są: wada postawy lub wada ortopedyczna stóp.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.