Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna przebiegająca z podwyższonym poziomem stężenia cukru we krwi, który jest wyraźnym sygnałem alarmowym, że trzustka nie radzi sobie z właściwą produkcją insuliny. Niestety liczba chorych na cukrzycę lawinowo rośnie. Według specjalistów z Świtowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca będzie siódmą główną przyczyną śmierci w 2030 roku. Obecnie w Polsce choruje na nią 3 mln osób, w tym 1 mln, tych którzy o tym nie wiedzą. Warto jednak pamiętać, że wczesne uświadomienie sobie czynników ryzyka wystąpienia cukrzycy i ich zwalczanie może Cię ustrzec przed tą podstępną chorobą. Jak nie dać się cukrzycy?
„Rodzona siostra”
Musisz wiedzieć, że otyłość to rodzona siostra cukrzycy. Dlatego nie objadaj się i zrezygnuj z dokładek! Pamiętaj również, że szczególnie niekorzystne dla zdrowia są nasycone kwasy tłuszczowe, które są obecne w tłuszczu zwierzęcym. Zrezygnuj ze smalcu, masła czy śmietany na rzecz tłuszczy roślinnych. Nie pomogą Ci także izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są zawarte w margarynie niskiej jakości, pieczywie cukierniczym i ciastkach.
Dieta, dieta i jeszcze raz dieta
Wybieraj pełnoziarniste i razowe pieczywo, grube kasze i inne węglowodany złożone. Unikaj jak ognia produktów wysokokalorycznych, jak np. słodycze, ciasta i napoje słodzone, jak również żywności wysokoprzetworzonej. Ponadto, ze względu na wysoki IG oraz dużą zawartość węglowodanów, należy ograniczyć do minimum oczyszczoną mąkę pszenną i produkty powstające na jej bazie, czyli np. jasne pieczywo, czy makarony.
Postaw na ruch!
Dieta w zapobieganiu cukrzycy jest bardzo ważna, jednak nie mniej ważny jest także ruch. Dlatego zacznij uprawiać jakiś sport, może to być np. pływanie, taniec, a także spacery.
Zrezygnuj z dymka
W walce o zdrowie powinieneś zrezygnować z używek, które wpływają niekorzystanie na Twój organizm. Dlatego ze swojego życia wyklucz palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu. Warto jednak mieć na uwadze, że czerwone wytrawne wino poprawia poziom dobrego cholesterolu we krwi. Tak więc lampka wina do obiadu, nie zaszkodzi.
Nie zapominaj o badaniach
Pamiętaj, że w profilaktyce cukrzycy ogromną rolę posiadają także regularne badania, szczególnie gdy jest się po 45. roku życia lub gdy znajduje się w grupie ryzyka w związku z przypadkami zachorowania na cukrzycę w rodzinie. W takich przypadkach powinno się co najmniej raz na pół roku badać krew pod względem poziomu glukozy, a także mierzyć ciśnienie krwi.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli zauważysz u siebie niepokojące objawy, mogące świadczyć o początkach choroby, nie zwlekaj i udaj się do lekarza, który skieruje Cię na odpowiednie badania!