W przypadku pielęgnacji skóry naszego ciała, niezależnie, czy mówimy o twarzy, czy piętach, ważna jest regularność, wytrwałość i odpowiedni składnik.
Pytanie jakie spa-rytuały wykonywać w domu, by nasze stopy pozostawały piękne i gładkie? Wiele zależy od ich obecnej kondycji, ale spokojnie – wszystko możemy naprawić. Warto jednak pamiętać, że nieśmiertelny pumeks może okazać się kosmetycznym zabójstwem, szczególnie jeśli nasze stopy wymagają jedynie gruboziarnistego peelingu i odpowiedniego kremu.
Peeling domowy – kiedy? Jaki?Po całodniowej gonitwie – niezależnie od tego, czy chodziłaś po górach, biegłaś w szpilkach, czy pracowałaś na home office – zadbaj o stopy. Zrób im spa, jakiego potrzebują.
Do ich odżywienia na dobry początek będziesz potrzebowała dwóch składników – gruboziarnistej soli, lub cukru i oleju – np. oliwy z oliwek!
Jak przygotować peeling?
Wymieszaj oba składniki, tak by uzyskać odpowiednią konsystencję. Mieszankę wcieraj w stopy.
Dobrze jeśli wcześniej zafundujesz im gorącą kąpiel najlepiej z olejkami – zrogowaciały naskórek stanie się wtedy miękki, a peeling dotrze głębiej.
Peeling możesz również przygotować z fusów po kawie parzonej. Dodaj do nich sok z cytryny i oliwę. Wymieszaj te 3 składniki, tak by otrzymać jednolitą konsystencję.
Mikstura składająca się z oliwy, cukru i cytryny też będzie zbawcza dla Twoich suchych pięt.
Na koniec podwójnie słodka maska dla Twoich stóp – połącz ze sobą 2 łyżki cukru białego i 2 łyżki miodu płynnego. Posmaruj stopy i zrelaksuj się.
Niezależnie od tego, którą wersję peelingu wybierzesz, tu liczy się kosmetyczne zacięcie! :) Działaj regularnie w domu, a efekty zauważysz gołym okiem. Pamiętaj jednak, że to wymaga czasu!
Kremy do stóp – na co zwrócić szczególną uwagę?Uzupełnieniem domowej pielęgnacji stóp będzie stosowanie odpowiednich kremów, które możesz nakładać codziennie przed pójściem spać.
Pamiętaj jednak, że jeśli Twoja skóra na stopach jest mocno zrogowaciała, żaden krem nie będzie w stanie się przez nią przedrzeć.
Jeśli Twoje stopy są wyjątkowe suche – potrzebujesz składników mocno nawilżających – mocznika i gliceryny. Dodatkowo szukaj produktów bogatych w takie substancje, jak –
pantenol, lanolinę, a także witaminę A,
masło shea, czy
olejek jojoba.
Zobacz nasze produktySkarpety latem?!Na rynku pojawiły się także skarpetki złuszczające do stóp. Są one nasączone kwasami roślinnymi, zawierają mocznik.
Pamiętaj jednak, że wspomniany produkt działa na całą stopę, w tym śródstopie oraz jej górną część. Są to miejsca bardzo wrażliwe, które się nie łuszczą więc na dobrą sprawę, nie potrzebują „skarpetkowej” kuracji. Skarpetki mogą im zaszkodzić, niepotrzebnie zdzierając z nich cenną warstwę ochronną.
Dodatkowo, jeśli już się zdecydujesz – pamiętaj, by nie stosować skarpetek, w przypadku ran, zadrapań i innych tego typu mankamentów.
Ciekawostka! W wielu gabinetach kosmetycznych możesz zapytać o kwasowy zabieg na Twoje stopy (a raczej pięty). Tu wykwalifikowany personel dobierze odpowiednie stężenie składników + przeprowadzi szczegółowy wywiad i nałoży kwas tam gdzie trzeba, a nie na całą stopę.
Prezent dla stóp na receptęWymienione rodzaje kremów, czy peelingi to oczywiście sprawa mocno indywidualna. Chcąc znaleźć dla siebie złoty środek, warto skonsultować się ze specjalistą – podologiem, lub wykwalifikowaną kosmetyczką (jeśli nie masz problemów zdrowotnych, pragniesz jedynie polepszyć wygląd stóp).
Jeśli należysz do tzw. grona cięższych przypadków – w aptekach znajdziesz preparaty z dużo większą ilością mocznika – są to jednak produkty, które otrzymasz wyłącznie na receptę. Być może Twoim problemem nie są nadmiernie suche stopy, a ich potliwość?
Jeśli więc czujesz, że problemu Twoich stóp nie załatwi kilka domowych zabiegów, udaj się do wspomnianego lekarza-specjalisty.
Pumeks, tarka – czyli kiedy wytoczyć ciężkie działa?Jesteś w drodze do drogeryjnej kasy, ponieważ właśnie kolejny raz kupujesz nieśmiertelny pumeks? Zastanów się 2 razy!
Dlaczego?
- tworzywo z którego jest wykonany – skała magmowa/lawa wulkaniczna chłonie to, co wokół niej – a więc wszelką wilgoć z łazienki. Pumpeks to niezłe skupisko zarazków – szczególnie, kiedy jest trzymany pod prysznicem i wymieniany stosunkowo rzadko. Staranne wcieranie w skórę pumeksu, który wchłonął wszystko z naszej łazienki, może doprowadzić do infekcji skórnych. Po jego użyciu powinieneś zafundować mu kąpiel w soli lub wygotować go.
- Intensywne tarcie pięt sprawi, że problem może dosłownie nawarstwić się. Zbyt częsta stymulacja naszego naskórka powoduje nadmierne ścieranie się skóry. To błędne koło.
Co zamiast pumeksu? Rozejrzyj się za tarką drobnoziarnistą papierową lub szklaną.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.