O bólach psychosomatycznych możemy mówić dopiero wtedy, gdy wykonamy szereg badań i wykluczymy wszelkie choroby. Przykład: jeśli cierpisz wyłącznie na dolegliwości ze strony układu pokarmowego a kolonoskopia, gastroskopia, badanie na grzyby i pasożyty, test na SIBO i inne badania krwi nic nie wykazały, możesz podejrzewać u siebie dolegliwości psychosomatyczne.
GDZIE LEŻY ICH ŹRÓDŁO?Skoro wyniki naszych badań są książkowe to dlaczego cierpimy? Ciało jest zdrowe, ale czynnikiem zapalnym jest to co dzieje się z naszą psychiką. Ramana Maharisz – mistyk, filozof i indyjski mistrz duchowy uważał, że „Nasze ciało jest tylko odzwierciedleniem umysłu”.
Często ból wywołany jest przez stres, negatywne emocje, czy uczucia skrywane latami.
Nasze mięśni zaczynają się napinać – pojawia się chroniczny skurcz i niestety brakuje mocy, która mogłaby nas rozluźnić. Stąd prosta droga do depresji i stanów lękowych, ponieważ nie wiemy co się z nami dzieje. Tracimy kontrolę nad ciałem. Nasz strach rośnie – martwimy się o swoje zdrowie i dalsze losy...
WYELIMINUJ, TESTUJ I SPRAWDZAJJak postępować, kiedy podejrzewasz, że chorujesz na stres?
Wyeliminuj wszelkie choroby, które podejrzewasz u siebie. Skonsultuj się z lekarzem, przedstaw mu swój problem, zapytaj o to, jakie badania poleca w Twoim przypadku i zrób je. Nie bagatelizuj żadnych badań. Nie martw się, że zostaniesz nazwany hipochondrykiem. Zdrowie jest najważniejsze.
Jeśli więc męczy Cię senność – sprawdź poziom TSH, FT3, FT4 w krwi – może to chora tarczyca? Zbadaj żelazo – wyklucz anemię, poziom cukru. Poświęć sobie czas – spróbuj zmienić dietę, włącz ruch i nastrój się pozytywnie. Być może Twoje myśli zatruwa toksyczna znajomość lub zła atmosfera w pracy? W każdej chwili możesz zmienić swoje położenie.
POMOC FARMACEUTYCZNAW aptece znajdziesz wiele ziołowych mieszanek w postaci tabletek na uspokojenie. Może więc zamiast kolejnych silnych leków przeciwbólowych, spróbuj wyciszyć się i złapać balans zażywając tego typu specyfiki? Są dostępne bez recepty. Ważne jest jednak, by stosować je długotrwale. Dopiero wtedy będziemy mogli liczyć na widoczne efekty w postaci poprawy samopoczucia.
Na rynku istnieją także leki przepisywane na receptę w momencie podejrzenia bóli neuropatycznych*, w towarzyszących pacjentowi stanach lękowych czy depresji. Nie tylko psychiatra zaleca tego typu środki farmakologiczne. Może to także zrobić np. gastrolog, który podejrzewa, że bóle brzucha towarzyszące pacjentowi mają podłoże nerwowe.
*Bóle neuropatyczne – ich źródłem jest uszkodzenie lub zaburzenie układu nerwowego (nerwu lub jego osłonki).
MEDYTACJA, ZIOŁA, MASAŻEA MOŻE WIZYTA U PSYCHOLOGA?Jeśli lekarz przepisze Ci leki psychotropowe, nie traktuj ich jak magicznych tabletek, czy antidotum na całe zło.
Zażywaniu takich środków powinna towarzyszyć dodatkowo przemiana – w stylu życia i sposobie myślenia pacjenta. Może konieczna będzie wizyta u psychologa i terapia mająca na celu pracę nad samym sobą?
Jeśli męczą Cię dolegliwości żołądkowo-jelitowe warto pomyśleć o masażu wisceralnym brzucha.
Spróbuj dołączyć do leczenia farmakologicznego, metody alternatywne pomagające zwalczać stres.
Postaw na poranną jogę przed rozpoczęciem szalonego dnia w pracy lub wybierz taką formę ruchu, z którą czujesz się dobrze. Odżywiaj swoje ciało – jedz lekko, smacznie i zdrowo. Działaj wielotorowo.
Cel jest przecież najwyższy – to Twoje własne zdrowie.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli zauważysz u siebie, którekolwiek z wymienionych objawów nie zwlekaj! Idź do lekarza!