Skóra, czyli Twój największy organ nie pozostaje obojętna na działanie bakterii, wirusów, a także alergenów. Reaguje w przypadku zaburzeń związanych z metabolizmem, układem hormonalnym i pokarmowym. Niektóre schorzenia wewnętrzne dają bardzo charakterystyczne zmiany na skórze. Dlatego powinieneś bacznie ją obserwować – nawilżenie, obrzęk, rumień, wysypka, pokrzywka czy wrzody, które się pojawiają na skórze, mogą być sygnałem, że w Twoim organizmie rozwija się choroba.
![](/img/ident/blog-14-02-2019)
Schorzenia wątroby
Problemy z wątrobą objawiają się na skórze w różny sposób. Najbardziej widocznym jest zażółcenie skóry. Ma ono związek z wysokim stężeniem bilirubiny we krwi, które jest skutkiem żółtaczki. Świąd skóry to najczęściej występujący i najbardziej niepokojący objaw chorób wątroby i dróg żółciowych. Innym objawem jest rumień dłoni, który obejmuje wewnętrzną jej stronę. Występuje u 75 procent osób z marskością wątroby. Jednak objaw ten może także sygnalizować nadczynność tarczycy, chorobę reumatyczną, gruźlicę, a nawet nowotwory.
Problemy z tarczycą
Nadczynność tarczycy – chorzy mają delikatną, ciepłą skórę, która w związku z nadmierną potliwością jest stale wilgotna.
Niedoczynność tarczycy – skóra osób z niedoczynnością tarczycy jest blada, często zimna, łuszcząca się. Występuje też objaw nazywany „brudne łokcie i kolana”, czyli wyraźnie ciemniejsza skóra tych okolic ciała.
Choroba Hashimoto – schorzenie to może współistnieć z chorobami dermatologicznymi, takimi jak bielactwo, łysienie plackowate i nadmierne rogowacenie skóry dłoni i stóp.
Cukrzyca
Skóra diabetyka jest o wiele delikatniejsza niż u zdrowego człowieka. U chorych mogą występować brązowawe plamy, swędzenie i przebarwienia (głównie na podudziach). Z kolei skóra na rękach bywa nienaturalnie gruba i twarda. U osób młodych często występuje rumieniec cukrzycowy. Zdarza się, że osoby zmagające się z cukrzycą typu 2 chorują także na bielactwo, czyli plackowaty zanik melanocytów. Skóra u diabetyka jest nie tylko niezwykle sucha, ale też często pozbawiona łoju i nie poci się. Jest również bardzo podatna na zakażenia drożdżakowe i grzybicze. Najczęściej występuje grzybica stóp i paznokci.
Zaburzenia hormonalne
Nieprawidłowe działanie hormonów żeńskich jest główną przyczyną powstawania przebarwień zwanych melasmą. Jednak istnienie takich przebarwień może być również objawem niektórych chorób autoimmunologicznych czy gastrycznych, które są związane z zaburzeniem metabolizmu i niedoborem witaminy C. Objawem problemów hormonalnych może jest również trądzik.
Kłopoty z żyłami
Zaczynają się od pojawienia się widocznej pod skórą siateczki drobnych naczynek krwionośnych. Wraz z upływem czasu tworzą się workowate poszerzenia żył powierzchownych. Skóra staje się zaczerwieniona i cieplejsza niż w innych miejscach. Zmiany te najczęściej występują na łydkach. Innym objawem schorzenia żył jest świąd.
Anemia
Niedobór żelaza daje charakterystyczne zmiany skórne, tj. blada skóra, pęknięcia w kącikach ust oraz zimne dłonie i stopy.
Układ moczowy
Opuchnięta twarz to oznaka, że w Twoim organizmie zatrzymują się zbyt duże ilości płynów, co może być sygnałem chorób układu moczowego.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.