Pojawianie się zaskórników, nazywanych też wągrami związane jest głównie z nadmierną produkcją łoju, który łączy się z zanieczyszczeniami, a także martwym naskórkiem, wywołując w ten sposób problem zatkania się ujścia mieszka włosowego.
Najczęściej wągry przybierają formę otwartą, czyli czarnych kropek – za co odpowiedzialny jest proces utleniania się czopu rogowego zaskórnika. Jednak wiele osób zmaga się również z wągrami zamkniętymi, które przybierają postać białej kaszki. Wbrew pozorom zaskórniki to nie tylko problem nastolatków, równie często pojawiają się u osób z cerą dojrzałą.
Niestety poza mało estetycznym wyglądem, przede wszystkim łatwo ulegają bakteryjnym nadkażeniom, a to powoduje, że na Twojej twarzy pojawiają się ropne krosty.
Na szczęście są sposoby, by skutecznie pozbyć się zaskórników i to nie tylko w salonie kosmetycznym czy u dermatologa. Podpowiem Ci, jak samodzielnie możesz wygrać z nimi wojnę.
Po pierwsze nawilżaj!
Najważniejsze w walce o piękną i zdrowa cerę jest jej odpowiednie nawilżenie od wewnątrz i zewnątrz. Dlatego pij dużo wody i unikaj produktów, które mogą ją przesuszać. Zamień sztuczne kosmetyki, do oczyszczania i pielęgnacji na te z bardziej naturalnym składem. Nawilżaj skórę żelem aloesowym, hydrolatami i naturalnymi olejkami.
Prościej już nie będzie
Nie ma prostszego sposobu na te brzydko wyglądające czarne punkciki. Po prostu zetrzyj jednego ziemniaka, następnie połóż papkę na twarz i potrzymaj 15 minut. Dzięki takiej ziemniaczanej maseczce Twoje pory będą ściągnięte.
Aspiryna nie tylko na ból głowy
Czy wiesz, że tonik aspirynowy złuszcza skórę i oczyszcza pory? W prosty sposób przygotujesz go w domu. Wystarczy w 100 ml wody rozpuścić około 12-15 tabletek zwykłej aspiryny. Dla dodatkowego działania antybakteryjnego można dodać trochę olejku pichtowego. Tak przygotowany tonik możesz przechowywać w lodówce nawet przez 2 tygodnie.
A może sól?
Do pół szklanki wrzącej wody dodaj łyżeczkę soli Epsom i trzy krople jodu (płynu Lugola). Tak przygotowaną mieszankę nanieś na wacik i przecieraj nim skórę w miejscach gdzie znajdują się zaskórniki.
Maseczka z sody
Soda ma fantastyczne właściwości bakteriobójcze, dlatego w walce z zaskórnikami stanowi skuteczną broń! Wystarczy, że zmieszasz w proporcji 1:1 sodę z wodą mineralną i powstałą maseczkę nałożysz na twarz. Zmyj ją po 15-20 minutach.
Sięgnij po cytrynę
Ten kwaśny owoc jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy i minerałów, które przywrócą zdrowie i blask Twojej cerze. Po umyciu twarzy przecieraj problematyczny obszar wacikiem nasączonym świeżym sokiem z cytryny. Pamiętaj, jednak, że dobry sposób tylko dla osób, które nie posiadasz wrażliwej cery.
Urządzenie oczyszczające pory
W walce z zaskórnikami pomogą Ci również specjalne urządzenia elektryczne, które zasysają zawartość porów. Jednak tego typu aparaty nie nadają się do skóry naczynkowej i bardzo wrażliwej.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza. Jeżeli Twoje problemy z cerą, pomimo zastosowania się do powyższych wskazówek, nie ulegną poprawie, pomocy szukaj u dermatologa.