8-9-10 godzin pracy przy biurku i komputerze, kilkadziesiąt minut w aucie lub autobusie, no i w końcu relaks … przed telewizorem, lub na kanapie z telefonem. Tak wygląda najczęściej Twój dzień? Jeżeli odpowiedź brzmi „TAK”, to nie wróży nic dobrego. Niestety siedzący tryb życia prędzej czy później sprowadzi na Ciebie choroby. Brak aktywności fizycznej może spowodować poważne problemy ze zdrowiem. Twój organizm nie jest w stanie spożytkować dostarczonych mu kalorii, dlatego zamienia je w tkankę tłuszczową, która przyczynia się do nadwagi. Z kolei otyłość zwiększa zagrożenie rozwojem wielu chorób, m.in. cukrzycy i niektórych nowotworów. Brak ruchu powoduje również problemy z kręgosłupem, nadciśnienie, a także hemoroidy. Co zrobić, by do tego nie doprowadzić?
10 lat na krześlePonad połowa procent osób czynnych zawodowo pracuje w pozycji siedzącej. Na krześle spędzamy więc w sumie około 10 lat. Ma to ogromny wpływ na Twoje zdrowie.
Recepta •
Siedź prawidłowo. Krzesło powinno mieć oparcie i siedzenie o regulowanej wysokości, nachyleniu, a także regulowanymi podłokietnikami.
•
Odpowiednie biurko. Monitor komputera powinien być oddalony od oczu o około 40 do 75 cm. Nie może być zbyt wysoko, aby nie zadzierać głowy podczas pracy.
•
Mrugaj. Pomaga to w nawilżaniu oczu.
•
Ruszaj się. W trakcie pracy, co jakiś czas rozciągnij plecy, wypnij klatkę piersiową, potrząsaj dłońmi, rozciągaj palce, głęboko pooddychaj, przejdź się. Zrób też kilka ćwiczeń przeciwżylakowych: stawaj na palcach lub siedząc, prostuj i zginaj stopy, zataczaj nimi kółeczka.
•
Usiądź na piłce. Zamiast krzesła możesz spróbować czegoś alternatywnego, czyli piłki typu fitness. Na piłce siedzimy „aktywnie”, ponieważ mając niestabilną podstawę, wymusza na nas ciągłe napinanie różnych partii mięśni. Należy jednak pamiętać, że piłki do siedzenia powinno się używać, jako zamiennego siedziska, nie dłużej niż 3 godziny dziennie.
Należy także wybrać piłkę odpowiednią do swojego wzrostu:
– wzrost do 158 cm - średnica 45 cm,
– wzrost 159-168 cm - średnica 55 cm,
– wzrost 169-179 cm - średnica 65 cm,
– wzrost 180-190 cm - średnica 75 cm,
– wzrost powyżej 191 cm - średnica 85 cm.
•
Wstań i idź. Godzina szybkiego marszu może złagodzić skutki kilkugodzinnej pracy za biurkiem. Spaceruj, to nic nie kosztuje.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.