Sprzęt ortopedyczno rehabilitacyjny
Sprzęt ortopedyczno rehabilitacyjny to wszystkie przedmioty ortopedyczne stosowane w leczeniu chorób oraz obrażeń narządu ruchu. W przypadku braku możliwości pełnego powrotu do zdrowia, ich celem jest poprawa komfortu życia, a więc zmniejszenie skutków niepełnosprawności. Do zaopatrzenia ortopedycznego zaliczamy zarówno ortezy, kule, laski, obuwie ortopedyczne, wózki ortopedyczne, ale także środki pomocnicze, tj. cewniki, sprzęt stomijny, pieluchy czy inhalatory.
Ortezy
Orteza – inaczej aparat ortotyczny – to sprzęt ortopedyczny stosowany do modyfikacji cech budowy, a także poprawy funkcjonowania narządu ruchu. Wyróżnia się ortezy do stosowania profilaktycznego (zapobiegawczego), leczniczego, przygotowawczo do leczenia operacyjnego lub ortezy do stosowania po zabiegach chirurgicznych. Z uwagi na budowę i rodzaj materiału z jakiego zostały wykonane wyodrębnia się ortezy elastyczne, półsztywne i sztywne. Sprzęt elastyczny pełni głównie funkcje stabilizujące, podczas gdy półsztywny – unieruchamiające i odciążające. Do zadań ortez sztywnych należy natomiast korekcja wad anatomicznych poprzez stałe unieruchomienie kończyn czy substytucję funkcjonalną upośledzonych składowych układu kostno-mięśniowego. Jedną z częściej stosowanych grup ortez są ortezy kończyn górnych i dolnych (np. unieruchamiające staw biodrowy) oraz kołnierze ortopedyczne (ortezy tułowia).
Stabilizatory
Stabilizatory to przedmioty ortopedyczne stosowane do stabilizacji stawów, łagodzenia obrzęków czy eliminacji krwiaków. W przeciwieństwie do ortez, są one wykonane z bardziej elastycznych materiałów. Budowa ta zapewnia duży komfort noszenia i jest bardzo pomocnym uzupełnieniem leczenia rehabilitacyjnego. Przykładem są stabilizatory stawu skokowego. Niekiedy tę grupę środków ortopedycznych określa się również jako ortezy elastyczne.
Obuwie i wkładki ortopedyczne
Obuwie i wkładki ortopedyczne stosowane są w leczeniu zespołu stóp wrażliwych, koślawości, stóp przywiedzionych czy stóp końsko-szpotawych. Obuwie takie jest także przydatne u chorych na cukrzycę, u których często stwierdza się występowanie zespołu stopy cukrzycowej. Zarówno obuwie jak i wkładki ortopedyczne mają za zadanie odciążać źle ukształtowaną powierzchnię stopy, działać unieruchamiająco, korygująco czy uzupełniać ubytki stóp. Rodzaj pomocy ortopedycznych powinien zostać dobrany każdorazowo przez specjalistę ortopedę czy fizjoterapeutę.
Kule i przedmioty do chodzenia
Kule i laski ortopedyczne stosowane są do nauki chodzenia po urazach kończyn dolnych, do odciążania chorej kończyny, utrzymania równowagi i/lub przemieszczania się w chorobach układu nerwowo-mięśniowego. Najczęściej stosowane są kule łokciowe i pachowe. Te pierwsze są jednak szczególnie warte uwagi z powodu na ich lekkość i poręczność. Przy doborze kuli należy także zwrócić uwagę na jej wysokość – po oparciu dłoni na uchwycie kuli ręka powinna być delikatnie zgięta w łuku łokciowym. Kule, podobnie jak i wózki inwalidzkie, wykonane są ze stopów różnych metali: stali, aluminium czy tytanu. Warto wybierać materiały tytanowe, ponieważ są one najbardziej wytrzymałe oraz lżejsze od pozostałych. Dużym minusem jest natomiast cena.