Termofory
Zabiegi wykorzystujące temperaturę są szeroko stosowane nie tylko w specjalistycznym gabinecie fizykoterapeutycznym, ale także w warunkach domowych. Do najczęściej używanych źródeł ciepła zalicza się termofory, z których energia cieplna przenika do zewnętrznych warstw organizmu, nie dając efektów głębokiego przegrzania. Jakie rodzaje termoforów się wyróżnia i jak ich poprawnie używać?
Termoterapia
Termoterapia jest dziedziną medycyny fizykalnej, która wykorzystuje czynniki fizyczne, takie jak gorąca woda oraz para wodna. Ze względu na zastosowaną temperaturę wyróżnia się zabiegi ciepłolecznicze, w których wykorzystuje się ciepło egzogenne, czyli ciepło dostarczane z zewnątrz oraz zabiegi, w których ciepło powstaje w okolicznych tkankach. W domowym zaciszu stosuje się głównie termofory. Wykorzystywane są one do łagodzenia ostrych bólów (np. kolki), rozgrzewania zmarzniętego ciała oraz nagrzewania pościeli.
Termofory
Termofory to najprostsze rozwiązanie do miejscowego nagrzewania tkanek. Stosowane są do łagodzenia różnego rodzaju bólów (np. bólów brzucha, mięśniowych, reumatycznych, pleców, karku), rozgrzewania zmarzniętych dłoni i stóp, a także w celach relaksacyjnych. Termofory to płaskie worki wykonane z grubej jakości gumy, które w 2/3 objętości napełnia się gorącą wodą. Temperatura wody nie powinna przekraczać 70°C (optymalna temperatura wynosi ok. 60-65°C). Przed nałożeniem korka, należy usunąć powietrze z przestrzeni ponad wodą, a termofor owinąć w cienki ręcznik, który przykłada się w miejscu zabiegu na ok. 15–20 minut. Przed rozpoczęciem nagrzewania, należy jednak skontrolować temperaturę termoforu przykładając go do policzka lub przedniej powierzchni przedramienia. Aby zapobiec szybkiemu wychłodzeniu ciała pacjenta, można przykryć go dodatkowo kocem. Zaletą gumowych termoforów jest ich łatwe utrzymanie w czystości, natomiast wadą – możliwość wycieku wody i tym samym poparzenia tkanek. Należy więc pamiętać o szczelnym zakręcaniu korka.
Nowością są tzw. suche termofory. Jest to nic innego jak poduszka z pestkami wiśni, którą podgrzewa w kuchence mikrofalowej (1-2 minuty; moc 600-800 W) lub w piekarniku (10-20 minut; 100-150°C). Produkt ten jest w pełni bezpieczny (nie ma ryzyka poparzenia gorącą wodą) i ekologiczny. Poduszkę można stosować wielokrotnie.
Ciekawą alternatywą dla termoforu są także żelowe okłady cieplne. Okłady te mogą mieć różny kształt i rozmiar. Przed użyciem, umieszcza się je na kilkanaście minut w wodzie o temperaturze ok. 60-70°C. Gorący okład zawinięty w cienki ręcznik przykłada się następnie na ok. 15-20 minut. Okłady te mogą być stosowane także jako źródło zimna, po umieszczeniu ich w zamrażalniku.
Przy wyborze termoforu należy kierować się starannością wykonania oraz posiadaniem przez dany produkt certyfikatów jakości.