Wiosenne alergie.Nadchodzi wiosna, trudny czas dla alergików. Wiosenne alergie zazwyczaj rozpoczynają się w marcu, kiedy zaczynają pylić drzewa, a później w maju gdy pojawiają się pyłki traw. Szczególnie dokucza w wiecznie dni. Niestety alergia może skutecznie ograniczyć codzienne funkcjonowanie. Istotny wpływ ma także temperatura i nasłonecznienie. Alergia wiosenne zwana także uczuleniem jest rodzajem alergi sezonowej.
Objawy alergii wiosennej często mylimy z przeziębieniem lub chorymi zatokami. Możemy odróżnić tym, że objawy występują krótko po kontakcie z czynnikami uczulającymi i szybko się intensyfikują.
Jeśli alergia uniemożliwia normalne funkcjonowanie powinniśmy skontaktować się z lekarzem, który zaleci nam wykonanie odpowiednich testów skórnych, dzięki wywiadowi wykluczy inne choroby oraz zarekomenduje dalsze postępowanie.
Najczęściej występujące objawy alergii: • katar
• łzawienie oczu
• wysypka
• duszność
• zatkany nos
• wodnista wydzielina z nosa
• świąd nosa lub gardła
• obrzęk powiek czy zaczerwienienie oczu
• zapalenie spojówek
• świszczący oddech
• silny świąd i suchość skóry
Co wywołuję alergie wiosenną?Przede wszystkim pylące drzewa takie jak leszczyna, olsza, topola, brzoza, dąb, lipa, platan, wierzba i cis. W maju zaczynają natomiast dokuczać pylące trawy i zboża. Kwitnące trawy są uznawane za najsilniejsze alergeny wziewne. Pojawiają się też pyłki takich roślin jak pokrzywy czy szczaw. Wiosną uaktywniają się też liczne grzyby, które także wywołują alergie.
Leczenie alergii.
Leczenie polega na łagodzeniu uciążliwych objawów, przede wszystkim sprowadza się do przyjmowania doustnych leków antyhistaminowych, które pomagają wyciszyć stan zapalny. Leki najlepiej działają, gdy przyjmowane są codziennie ok. 2 tygodni przed rozpoczęciem sezonu alergii. Pomoce mogą być także preparaty na opuchniętą śluzówkę nosa. Zanim sięgniemy po leki na receptę, warto spróbować domowych sposobów, zacznijmy od codziennego i dokładnego prysznica, pamiętając o opłukaniu włosów, nawet samą wodą. Przy katarze warto wspomagać się wodą morską czy sprejami z roztworem izotonicznym, które ułatwią oddychanie. Dla oczu pomocne będą krople nawilżające, ale bez konserwantów. Starajmy się także nie dotykać a już na pewno nie drapać i nie przecierać oczu dłońmi. Należy dbać o nawilżanie pomieszczeń w których przebywamy. Najlepsze będą nawilżacze powietrza, których jest duży wybór na rynku. Wietrzymy też mieszkania otwierając okna. Ważne jest też picie dużej ilości wody. Dobrze jest też jeśli ma się taką możliwość korzystać z tężni solankowej, która pomaga udrożnić drogi oddechowe. Warto wspomagać swoją odporność, aby nie doprowadzić do rozwinięcia się infekcji. Rozważmy także przestawienie się na tryb wieczorny, gdy przebywamy na zewnątrz, gdyż wieczorem rośliny są mniej aktywne względem wydzielania pyłków.