Żele do USG
Co to jest badanie USG?
Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to jedno z podstawowych badań obrazowych pozwalających uzyskać obraz narządów wewnętrznych. Technika ta wykorzystuje fale o częstotliwości od 2 do 50 MHz (zwykle 10 MHz), które mogą zostać odbite lub pochłonięte, co widać na monitorze jako szare lub czarne partie. Badanie USG pozwala na precyzyjne pomiary narządów wewnętrznych oraz określanie ich kształtu. Niekiedy, wykonywane jest także USG dopplerowskie, która dodatkowo pozwala na ocenę przepływu krwi przez naczynia krwionośne.
Najczęściej wykonuje się badanie USG jamy brzusznej (brzucha), piersi, tarczycy, serca, stawów, węzłów chłonnych, prostaty czy jąder. Pozwala ono na wykrycie wielu stanów chorobowych oraz monitorowanie postępu leczenia. Badanie USG jest przy tym w 100% nieinwazyjne i bezbolesne. Chociaż pacjent narażony jest na promieniowanie ultradźwiękowe, ryzyko uszkodzenia narządów przez fale USG jest minimalne. W odróżnieniu od badania RTG, może być ono wykonywane nawet wielokrotnie u kobiet w ciąży czy dzieci. Jest to także tania alternatywa dla innych badań obrazowych (badanie RTG czy tomografia komputerowa).
Jak przygotować się do badania?
W przypadku USG jamy brzusznej, w dniu poprzedzającym badanie należy przestrzegać diety niskotłuszczowej, a 6 do 8 godzin przed USG odstawić wszelkie pokarmy. Na 2-3 dni przed badaniem należy zażyć dostępny w każdej aptece simetikon. U dorosłych powinno się stosować lek w postaci kapsułek, natomiast u dzieci – w postaci kropli doustnych. Simetikon zmniejsza gromadzenie gazów w przewodzie pokarmowym, co poprawia jakość obrazu uzyskiwanego podczas badania.
W przypadku USG nerek, około 1 h przed badaniem należy wypić od 4 do 6 szklanek wody, tak aby całkowicie wypełnić pęcherz moczowy. Podobnie jak w przypadku USG brzucha, 6 do 8 godzin przed badaniem należy odstawić wszelkie pokarmy stałe.
Aparat do USG
Aparat do badań USG składa się z monitora oraz sondy (głowicy). Na monitorze widać obraz badanego narządu, który rejestrowany jest za pomocą sondy wytwarzającej i odbierającej ultradźwięki. W praktyce stosuje się różne rodzaje sond, które dobierane są w zależności od wieku pacjenta oraz położenia danego narządu (głęboko czy przy powierzchni ciała). Działanie głowicy aparatu USG nie jest jednak możliwe bez specjalnego żelu, który eliminuje pęcherzyki powietrza zakłócające obraz.
Żele do USG
Żel do USG przeznaczony jest nie tylko do badań ultrasonograficznych, ale także do zabiegów fizykoterapeutycznych z wykorzystaniem ultradźwięków. Występuje on w postaci bezbarwnego lub jasno-niebieskiego żelu, który bardzo łatwo rozprowadza się po skórze. Posiada on fizjologiczne pH i nie podrażnia skóry. Jednakże, żelu do USG nie można nanosić na błony śluzowe jam ciała (np. przełyk, pochwa, gałka oczna). Niewielką ilość żelu umieszcza się na skórze pacjenta w miejscach przeznaczonych do kontaktu z sondą. Żel do USG stosowany jest także z urządzeniami do masażu brzucha i mięśni.
Żele do USG mają istotny wpływ na poprawność i jakość odczytywanych wyników, przez co należy używać wyłączenie żeli najwyższej jakości.