Czujesz palenie w mostku, mimo że nie jadasz papryczek jalapeno, a zamiast nich wypiłeś zdrowy, świeżo wyciskany sok z pomarańczy?
Co więcej, mawiają, że sport to zdrowie, a Ty po każdym treningu siłowym, czujesz jedynie ścisk w żołądku i kwaśność w buzi?
Niech to będą wyraźne sygnały, że Twój układ pokarmowy może nie działać w pełni.
Jeśli zaobserwowałeś, że nie służą Ci cytrusy, kakao, cebula, tłusty nabiał i mięso być może cierpisz na chorobę refluksową. Poniżej wyjaśniam przebieg tego typu dolegliwości żołądkowych i plan działania prowadzący do zdrowia i lepszego samopoczucia. :)
REFLUKS, czyli gdy nie krew a żółć Cię zalewaTo choroba związana z cofaniem się treści pokarmowej do przełyku. Takiej sytuacji sprzyja przybranie pozycji leżącej, szczególnie po obfitym posiłku, a także jedzenie potraw smażonych, mocno słonych, tłustych i kwaśnych
Refluks pojawia się w momencie dysfunkcji dolnego zwieracza przełyku, kiedy jego napięcie jest obniżone. U zdrowych osób narząd ten działa jak wrota – otwiera się i SZCZELNIE zamyka. U chorych na refluks zwieracz przepuszcza treść pokarmową, nie domyka się. To powoduje, że to, co zjedliśmy, wielokrotnie jest zarzucane do przełyku, co może spowodować stan zapalny błony śluzowej tego narządu.
Objawy refluksu bywają różne → od bólu brzucha, przez zgagę, puste odbijanie, po ślinotok i nudności.
Refluks może wzmagać także alergia pokarmowa. Dodatkowo jednym z objawów nietolerancji histaminy jest właśnie refluks. Warto więc zbadać związany z nią enzym DAO. Kolejna choroba, gdzie refluks może być jednym z objawów to candida.
Nie bagatelizuj żołądkowego dyskomfortu. Może on bowiem doprowadzić do stanu zapalnego oskrzeli, krtani czy żołądka. Zacznij od obserwacji swojego organizmu i badań. O ich priorytetowości zadecyduje lekarz prowadzący.
Jedzenie – mocno wyselekcjonowaneRozpoznając u siebie nadkwasotę, należy przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe.
Na naszej liście zakupowej NIE powinny znajdować się:
- napoje gazowane,
- kawa,
- kakao,
- masło orzechowe,
- cebula,
- czosnek,
- ser żółty i inny tłusty nabiał,
- alkohol,
- słodycze szczególnie te z czekoladą,
- cytrusy,
- ostre przyprawy i dodatki do żywności.
W kuchni serwujemy dania gotowane lub duszone. Nie będą nam bowiem służyć potrawy smażone, tłuste i ciężkie. Jemy mniej, ale częściej. Ostatni posiłek spożywamy 2-3 godziny przed pójściem spać.
Jedzmy lekkostrawnie i mniej surowo. Trening – na spokojnieOdczuwanie refluksu to sprawa mocno indywidualna.Jeśli po treningu odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości, spróbuj ćwiczyć na czczo. Jeśli i to nie pomoże, przetestuj lżejszą formę ćwiczeń – rozciąganie, joga, spacery.
Działaj i nie pozwól, by ścisk żołądka rujnował Twój dzień!
Uwaga! Z całą pewnością umiejętne rozprawienie się ze swoimi emocjami i wygrana walka ze stresem będą pomocne w leczeniu refluksu.
Spanie na cegłach?Chorym na refluks zaleca się spanie z uniesioną głową. Podstaw pod nią dwie poduszki i ułóż się wygodnie do snu. Zamiast spania na plecach – spróbuj przesypiać noce na brzuchu lub boku. Te proste nawyki być może złagodzą Twoje odwieczne dolegliwości żołądkowe.
Żadnej mięty! A kysz!Ziółka to nie recepta na wszystko. W przypadku refluksu miętowe mieszanki, jak i sama mięta to najgorszy z pomysłów, ponieważ roślina ta zmniejsza napięcie dolnego zwieracza przełyku, przez co potęguje uciążliwe objawy choroby.
Jeśli preferujesz naturalne sposoby leczenia, wybierz napar z rokitnika lub
prawoślazu.
W Twojej kuchni nie powinno także zabraknąć takich przypraw i ziół jak:
oregano, bazylia, koperek, majeranek, liść laurowy, ziele angielski czy słodka papryka.
Na wizycie u GastrologaPowyższe sugestie mogą pomóc Ci zmniejszyć dolegliwości refluksowe, jeśli jednak problem jest bardziej złożony, potrzebna będzie wizyta u gastrologa.
Lekarz powinien zlecić badania w kierunku diagnostyki tego schorzenia, a więc:
- PH metrię
- RTG przełyku z kontrastem
- gastroskopię.
Kolejny etap i droga do wyleczenia pacjenta to leczenie operacyjne choroby refluksowej i przepukliny rozworu przełykowego poprzez fundoplikację sposobem Nissena.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.