Alergia. Naprawdę twarda z niej sztuka. Uparta, dociekliwa, wszędzie się wkręci. Chyba Cię prześladuje! A przecież zaczęło się tak niewinnie… wiosną, jak to zwykle bywa. Po tym wszystkim, co zrobiła, niby masz ją w nosie. Jednak od czasu do czasu zdarza Ci się uronić z jej powodu kilka ukradkowych łez… Przeczytaj poniższy artykuł. Poznaj zasady, które pozwolą Ci zerwać ten niechciany związek.
Pozamykaj okna…
Zgaś światło i udawaj, że nikogo nie ma w domu. Są duże szanse, że Alergia przejdzie bokiem! Mówiąc serio: ogranicz wietrzenie pomieszczeń. Wraz z otwartym oknem do środka Twojego mieszkania wpada cała chmara pyłków. Zamiast tego zainwestuj w odpowiedni oczyszczacz powietrza, który pochłonie nie tylko szkodliwe alergeny, ale również kurz, roztocza, wirusy i bakterie.
Jeśli odważysz się wyjść z domu…
Zapewnij sobie odpowiednią ochronę! Zanim wybierzesz się na spacer, załóż na głowę cienką, bawełnianą czapkę lub kapelusz, które uchronią Twoje włosy przez przyleganiem roślinnych pyłków. Na nos nałóż okulary przeciwsłoneczne. W takim kamuflażu Alergia na pewno Cię nie rozpozna!
Zrób wiosenne porządki
Wynieś z domu Jej rzeczy. Regularnie wymieniaj pościel, ręczniki i ubrania, nawet, jeśli nie mają wyraźnych oznak zabrudzenia. To na nich lubią zbierać się mało widoczne pyłki roślin, które wywołują tak dobrze znane Ci objawy. Pamiętaj również o częstym odkurzaniu pomieszczeń (najlepiej odkurzaczem ze specjalnym, antyalergicznym filtrem).
Na otarcie łez
Twoje zaczerwienione oczy i opuchnięty nos mówią same za siebie. Związek z Alergią to naprawdę trudna relacja. Z pewnością ulgę przyniesie płukanie spojówek sztucznymi łzami oraz oczyszczanie nosa wodą morską lub solą fizjologiczną. Dzięki temu Twoje oczy oraz błony śluzowe dróg oddechowych będą odpowiednio nawilżone, a Ty przestaniesz biegać z chusteczką.
Odległość
To często o nią chodzi w związkach. Być może Ty i Alergia potrzebujecie nieco więcej dystansu? Jeśli masz taką możliwość, spakuj walizki i wyjedź nad jezioro lub nad morze. Para wodna zgromadzona w powietrzu nawilża pyłki. Te robią się ciężkie i opadają na lustro wody, w związku z czym nie stanowią zagrożenia. Dobrą opcją jest również wypad w góry, w których pyłki praktycznie nie występują.
Potrzebny specjalista
Jeśli masz poważny problem z Alergią – wybierz się do alergologa. Ten człowiek wie o niej wszystko. Być może zaleci Ci tzw. immunoterapię, czyli odczulanie. Terapia polega na regularnym (1-2 razy w tygodniu) podawaniu zastrzyków z alergenami w coraz większych dawkach. W ten sposób Twój organizm otrzymuje szansę na stopniowe wybudowanie takich mechanizmów obronnych, które wyraźnie złagodzą objawy Alergii.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli objawy alergii są wyjątkowo trudne do zniesienia, od razu udaj się do specjalisty, który przeprowadzi szczegółowe badania i przepisze odpowiednie środki.