Jaki pojemnik, kubek na mocz? Jałowy pojemnik czy zwykły kuczek na mocz?
Badanie moczu jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, wykonywanych w celu określenia stanu zdrowia pacjenta. Umożliwia wykrycie wielu typów dolegliwości, a tym samym wybranie właściwego sposobu leczenia. Choć wydaje się, że nie ma nic trudnego w dostarczeniu próbki moczu, warto pamiętać, że do badania trzeba się odpowiednio przygotować. Aby wynik był wiarygodny, konieczne jest postępowanie według konkretnych zasad.
Prawidłowe pobranie moczu
Na prawidłowość pobrania próbki moczu, a tym samym na wiarygodność przeprowadzonych badań wpływ mają takie kwestie, jak:
- godzina pobrania moczu;
- higiena;
- ilość pobranej próbki;
- wybór odpowiedniego pojemnika na mocz – sterylnego lub zwykłego
Dwa rodzaje pojemników
Nieprzestrzeganie właściwych procedur może prowadzić do nieprawidłowego wyniku badania, a w konsekwencji do błędnej oceny stanu zdrowia pacjenta, a nawet zupełnie niepotrzebnej dalszej diagnostyki. W aptece można nabyć dwa różne pojemniki na mocz, które znajdują zastosowanie przy różnych rodzajach badań. Pierwszy to zwykły pojemniczek na mocz, drugi – pojemnik na mocz jałowy. Pojemnik jałowy zazwyczaj jest nieco droższy od pojemnika zwykłego. Dodatkowo zapakowany jest w specjalną ochronną folię. Niejednokrotnie pacjenci zapytani w aptece o rodzaj pojemnika, nie wiedzą, który z nich wybrać do konkretnego badania.
Jałowy pojemnik na mocz
Jałowy pojemniczek na mocz służy do zbiórki oraz transportu moczu do laboratorium w celu wykonania badania diagnostycznego z posiewem, a więc badania mikrobiologicznego. Takie badanie wykonywane jest w celu stwierdzenia obecności bakterii zawartych w próbce moczu, co możliwe jest dzięki namnażaniu ich na specjalnych pożywkach. Posiew moczu pozwala na rozpoznanie rodzaju bakterii odpowiedzialnego za rozwój infekcji układu moczowego. Aby możliwe było postawienie trafnej diagnozy, konieczne jest użycie sterylnego pojemnika. Pojemnik jałowy jest zapakowany w specjalną ochronną folię i w żadnym wypadku nie można jej rozrywać aż do momentu samego badania. Sam pojemnik również powinien być otwarty dopiero bezpośrednio przed użyciem. W żadnym wypadku nie można też dotykać jego wewnętrznej powierzchni. Po otwarciu pokrywki należy odłożyć ją wewnętrzną stroną do góry, a sam jałowy pojemnik chwytać wyłącznie za zewnętrzne ścianki.
Zwykły kubeczek na mocz
Zwykły kubek na mocz znajduje zastosowanie przy przeprowadzaniu badania ogólnego. Celem takiego badania jest sprawdzenie poszczególnych składników moczu oraz jego cech, a tym samym otrzymanie informacji o ogólnym stanie zdrowia danego pacjenta. Istotne są kolor, przejrzystość, ciężar właściwy oraz odczyn moczu. W tym przypadku nie trzeba więc korzystać z pojemnika jałowego – do badania wystarczy zwykły pojemnik, gdyż brak użycia sterylnego pojemniczka nie spowoduje otrzymania błędnych wyników badań czy postawienia złej diagnozy.
Informujemy że w naszej ofercie znajdują się pojemniki jałowe, a także pojemniczki zwykłe do przeprowadzania badań ogólnych. Dysponujemy zarówno pojemnikami o pojemności 120 ml z wieczkiem, jak i z nakrętką.