Najlepsza maść na AZS. Kremy na atopowe zapalenie skóry bez recepty
Atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne. Charakterystyczne objawy tej choroby to zaczerwienienie, sucha skóra, swędzenie i skłonność do powstawania zakażeń bakteryjnych. Zmiany występują najczęściej w zgięciach łokci, na kolanach, twarzy i szyi. Pielęgnacja skóry z AZS wymaga szczególnej troski i doboru odpowiednich, łagodzących preparatów, które zminimalizują swędzenie i podrażnienia.
Do smarowania skóry nadają się maści z alantoiną w składzie. To substancja, która działa osłaniająco, poprawia nawilżenie i wspomaga leczenie ranek przez pobudzanie wzrostu nowej tkanki. Niektóre produkty zawierają obok alantoiny również deksapantenol, zwiększający elastyczność skóry.
Maść na atopowe zapalenie skóry bez recepty. Żel pod prysznic do skóry atopowej
Większość maści i kremów na AZS jest dostępna bez recepty. To specjalistyczne preparaty, przeznaczone do bardzo wymagającej skóry, zawierające – poza wymienionymi substancjami – również emolienty, czyli produkty kosmetyczne o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i ochronnym. Część specyfików na atopowe zapalenie skóry to tzw. kremy barierowe, pozostawiające na skórze delikatny film, który zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi.
Pielęgnacja skóry z atopowym zapaleniem powinna uwzględniać również specjalne żele pod prysznic. Tradycyjne preparaty z drogerii mogą pogarszać stan skóry i wzmagać swędzenie. Do mycia osoby cierpiące na AZS powinny używać łagodnych emulsji, zawierających m.in. emolienty, trójglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego, witaminę E czy glicerynę. Emulsje są zazwyczaj bezzapachowe i nie powodują uczucia ściągnięcia.
Żel do skóry atopowej dla dzieci
Emulsje dla dzieci i niemowląt cierpiących na zapalenie skóry powinny zawierać w składzie np. olej lniany, a także specjalnie dobrane składniki nawilżające i łagodzące podrażnienia. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-25 minut, a po jej zakończeniu należy delikatnie osuszyć skórę dziecka bez pocierania.
Dobre żele do skóry atopowej dla dzieci powinny tworzyć na powierzchni skóry płaszcz lipidowy, chroniący naskórek przed utratą wody. Składniki, na które warto zwrócić uwagę, czytając skład emulsji do mycia, to poza olejem lnianym również olej makadamia, olej kukurydziany czy trójglicerydy.
Po kąpieli na skórę należy zaaplikować odpowiedni krem dla najmłodszych. W aptekach znajdziemy preparaty o klasycznej konsystencji, a także o piankowej formule, które wygodnie się aplikują i widocznie poprawiają stan podrażnionej skóry. Ważna jest tu regularność – podrażnienie, przesuszenie i swędzenie ustąpi tylko wtedy, gdy będziemy stosować odpowiednie kremy i żele przez cały czas.
Żel do skóry atopowej dla dzieci – który wybrać?
Tak naprawdę nie ma jednego sprawdzonego żelu do skóry atopowej dla dzieci. Wszystkie zostały przebadane dermatologicznie i przeszły szereg testów, więc można śmiało testować, który z nich sprawdzi się najlepiej w przypadku naszego dziecka. Pamiętajmy tylko, by do skóry z problemami wybierać preparaty apteczne, z dopiskiem, że są pomocne przy atopowym zapaleniu skóry. „Zwykłe” żele mogą zaostrzać dolegliwości i wysuszać delikatną skórę.