Ból gardła może mieć różne przyczyny. Najczęstszą z nich są infekcje – osłabiony organizm jest podatny na wirusy, które atakują błonę śluzową gardła. Wszyscy doskonale znamy uczucie, kiedy budzimy się rano i z trudem przełykamy ślinę. Na szczęście istnieje wiele leków, które pomagają skutecznie walczyć z bólem gardła.
Co powinien zawierać taki lek? Na pewno substancje bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, by jak najszybciej pokonać intruza wywołującego ból. Chore gardło najczęściej jest suche, pojawia się nieprzyjemne drapanie, a zatem dobre leki powinny nawilżać śluzówkę i usuwać chrypkę. Mile widziane są kompozycje ziół, np. prawoślazu, aloesu i rokitnika. Tabletki wzbogacone witaminą C pomogą z kolei w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i przyspieszą proces wracania do zdrowia.
Zapalenie gardła – leki bez recepty i leki na gardło dla dzieci
Producenci tabletek na gardło zalecają, by podawać je dzieciom, które ukończyły 3. rok życia. Dla najmłodszych warto wybrać lek do ssania o przyjemnym, owocowym smaku, lub zapytać o lizaki lecznicze, które ze względu na formę kojarzącą się ze słodyczami są chętniej stosowane przez dzieci. Mali pacjenci mogą przyjmować preparaty na bazie ziół i te z substancjami aktywnymi, zawsze jednak zanim podamy taki lek, musimy dokładnie przeczytać ulotkę.
Jeśli dzieci z różnych powodów nie chcą ssać tabletek na ból gardła, można spróbować leków w sprayu – dzięki precyzyjnemu aplikatorowi docierają dokładnie w bolące miejsce, albo syropów o przyjemnym smaku.
Tabletki na gardło nawilżające oraz lek na silny ból gardła
Dobre tabletki na gardło powinny mieć właściwości nawilżające. Przynosi to dużą ulgę i pomaga w walce z chrypką. Leki o takim działaniu mogą stosować również osoby pracujące głosem, przebywające w suchych pomieszczeniach czy skarżące się na problemy ze strunami głosowymi.
Jeśli ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, warto zapytać farmaceutę o najsilniejsze z dostępnych bez recepty leków. Często mają one dopisek „forte” lub „intense” i zawierają środek miejscowo znieczulający. Po ich zażyciu, ból, przynajmniej na pewien czas, powinien ustąpić.
Tabletki na chrypkę, tabletki na ból gardła to ssania
Tabletki do ssania są chętnie wybierane przez pacjentów, ponieważ potrafią znieczulić bolące gardło, nawilżyć je i usunąć chrypkę. Pamiętajmy jednak, że na rynku są jeszcze spraye, syropy oraz specjalne płukanki do gardła, które również charakteryzują się wysoką skutecznością. Trudno określić, która formuła specyfików na gardło jest najlepsza – zależy to od naszych preferencji.
Leki na bolące gardło warto mieć pod ręką zawsze. Im wcześniej po pojawieniu się pierwszych objawów zaczniemy zażywać tabletki, spraye czy syropy, tym większe szanse, że szybciej ustąpią dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że jeśli ból nie mija i pojawiają się dodatkowe objawy – np. wysoka gorączka, ból ucha albo uczucie ciała obcego w gardle – trzeba jak najszybciej wybrać się do specjalisty. Leczenie bólu gardła możemy zawsze wspomagać naturalnymi metodami – jedząc miód, czosnek czy imbir i pijąc dużo ciepłych naparów.