Gorączka jest sygnałem, że w naszym organizmie toczy się proces chorobowy. Jeśli temperatura nie przekracza 38 stopni, nie trzeba reagować – specjaliści twierdzą, że stan podgorączkowy jest potrzebny i pomaga zwalczać wirusy. Jeśli jednak termometr wskazuje ponad 38 stopni, a dodatkowo czujemy się osłabieni, rozbici, narzekamy na ból głowy, wtedy trzeba sięgnąć po leki.

Środki przeciwgorączkowe dzielą się na leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen) oraz paracetamol. Ten pierwszy wykazuje dodatkowo działania przeciwzapalne. To, który lek wybierzemy, zależy od wielu czynników. Najlepiej zapoznać się z ulotkami każdego z preparatów i listą możliwych skutków ubocznych, a także sprawdzić, czy wybrany środek nie będzie wchodził w interakcje z innymi lekami.

Leki na gorączkę dla dzieci, syrop na gorączkę

Mali pacjenci, tak jak dorośli, mogą stosować na gorączkę leki z paracetamolem lub ibuprofenem. Najwygodniejsza forma podania to syrop. Dziecko nie ma wówczas problemów z połknięciem tabletki, a producenci dbają o to, by syropy miały przyjemny smak.

Z gorączką szybko rozprawiają się również czopki. Aby ulżyć najmłodszym w gorączce, można stosować zimne okłady na czoło oraz podawać im napotne herbatki – z lipy lub czarnego bzu. W ogóle nawadnianie podczas gorączki jest niezwykle istotne, dlatego ciągle trzeba zachęcać dzieci, by piły jak najwięcej.

Leki na zbicie temperatury, leki na obniżenie gorączki

Pod tymi hasłami kryją się dostępne bez recepty specyfiki w formie tabletek lub saszetek do rozpuszczenia. Warto dodać, że istnieją preparaty, które nie tylko zbijają gorączkę, ale dodatkowo przynoszą ulgę w innych dolegliwościach związanych z grypą lub przeziębieniem – uśmierzają ból głowy, pomagają spokojnie zasnąć czy zwalczają kaszel.

Większość preparatów na gorączkę ma działanie przeciwbólowe i możemy je stosować również na ból zęba, bolesne miesiączkowanie, bóle kręgosłupa czy ból głowy, który nie towarzyszy grypie i przeziębieniu.

Leki na gorączkę dla dzieci – apteka z saszetkami na gorączkę

Preparaty dla dzieci często mają dopisek „junior” na opakowaniu, producenci zaznaczają zresztą wyraźnie informację, że dany lek może być stosowany przez najmłodszych. Występują w formie zawiesiny o owocowym smaku, a do niektórych dołączona jest strzykawka doustna, pomagająca odpowiednio dawkować lek. Pamiętajmy, że środki na gorączkę dobieramy zgodnie z masą dziecka wyrażoną w kilogramach, a nie według jego wieku.

Saszetki na gorączkę często mają działanie kompleksowe. Producenci, poza substancją obniżającą temperaturę, dodają do nich np. środek rozrzedzający wydzielinę w oskrzelach i ułatwiający odkrztuszanie albo substancje zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa i udrażniające zatkany nos. Saszetki należy rozpuścić w ciepłej wodzie i jak najszybciej wypić. Często mają smak cytrynowego napoju i szybko przynoszą ulgę w typowych dla grypy i przeziębienia dolegliwościach.