Migrena do dziś stanowi pewną zagadkę dla specjalistów. Trudno wskazać jej przyczynę; najczęściej wymienia się tu uwarunkowania genetyczne lub czynniki środowiskowe, takie jak stres, zmiany pogody czy zmiany rytmu dnia. Nie ma jednak do końca pewności, co migrenę wywołuję.
Schorzeniu towarzyszy charakterystyczny ból głowy, inny niż w przypadku „zwykłego” bólu związanego ze zmianami ciśnienia czy grypą. Jest on umiejscowiony za gałką oczną i nasila się przy wykonywaniu ruchów. Często migrenie towarzyszą nudności, światłowstręt i łzawienie oczu, a także tzw. aura – zespół objawów neurologicznych, takich jak zaburzenie widzenia czy ruchowe.
Migrenę leczy się doraźnie, objawowo, najczęściej środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty lub plastrami chłodzącymi z mentolem, które przykleja się w bolącym miejscu.
Tabletki na migrenę bez recepty
To obecnie jedyny ratunek na migrenę. Zdarza się, że bóle są tak silne, że uniemożliwiają funkcjonowanie i mogą nas wyłączyć z życia nawet na kilka dni! Niezwykle ważne jest, by tabletkę przyjąć jak najwcześniej, w zasadzie natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów zapowiadających migrenę. Każdy lek przeciwbólowy potrzebuje czasu, by wchłonąć się i rozpocząć swoje działanie, dlatego pamiętajmy, że leczenie migrenowych dolegliwości to wyścig z czasem!
Jakie leki są skuteczne? Najczęściej stosuje się te z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (tzw. NLPZ) oraz tzw. tryptany (te dostępne są na receptę). Spośród NLPZ dobrze wybrać te z dopiskiem „max” lub „forte”, zwierające najwyższą dostępną bez recepty ilość substancji o działaniu przeciwbólowym.
Skuteczne tabletki na migrenę bez recepty
Producenci zaznaczają na opakowaniu, kiedy lek nadaje się szczególnie do uśmierzania bólów migrenowych i takich preparatów warto szukać. Niektóre z nich zawierają kombinację kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu oraz kofeinę, wspomagającą działanie przeciwbólowe. Skuteczniejsze będą kapsułki z płynną zawartością lub środki przeciwbólowe do rozpuszczania w wodzie, ponieważ dzięki takiej formie szybciej się wchłaniają.
Pamiętajmy, że leki na migrenę bez recepty mają za zadanie złagodzić objawy, ale nie zlikwidują samej przyczyny. Migrena jest wciąż dolegliwością nieuleczalną i jeśli w przeszłości występowała u danego pacjenta, powinien on spodziewać się nawrotów. Na szczęście dostępne leki przeciwbólowe są coraz skuteczniejsze i dzięki nim możliwe jest normalne funkcjonowanie z migreną.
Dobry lek na migrenę bez recepty
Jeden z najczęściej wybieranych leków na ostry napad migreny ma w składzie kwas tolfenamowy - niesteroidowy lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym.
Preparatem wspomagającym podczas migreny może być płyn do wcierania w skronie na bazie mentolu i mieszanki olejków eterycznych (cynamonowego, cytrynowego, mięty pieprzowej, lawendowego, cytronelowego, goździkowego). Ma przyjemny zapach, jest w pełni naturalny, dostępny bez recepty i zdaniem wielu pomaga nawet na silne bóle migrenowe.