Co sprzyja grzybicy? Leki przeciwgrzybicze bez recepty
Grzybica stóp i paznokci to wstydliwy problem, który dotyka wielu z nas. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby są m.in. nadpotliwość, nieodpowiednia higiena, noszenie skarpet lub butów z syntetycznych materiałów, a także cukrzyca.
Grzyby rozwijają się w ciepłych i wilgotnych miejscach, mają więc idealne warunki, by rozwijać się w obrębie stóp lub paznokci. Problem często pojawia się np. na wakacjach, gdy korzystamy z basenów lub pryszniców, w których wcześniej przebywały zarażone osoby.
Na szczęście w aptekach znajdziemy wiele preparatów dostępnych bez recepty, które pomogą walczyć z grzybicą stóp i paznokci.
Grzybica paznokci u nóg. Leki bez recepty na grzybicę stóp
Leki na grzybicę stóp i paznokci występują w różnych postaciach. Możemy wybrać maść, spray, płyn lub sztyft. Należy zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatów – większość środków należy aplikować na czyste i suche stopy.
Przykładem leku na grzybicę paznokci jest np. żel Undofen. Działa na różne typy grzybów i zapobiega nawrotom choroby. Oprócz pentanodiolu, który stwarza niekorzystne środowisko dla rozwoju dermatofitów, zawiera też substancje nawilżające i wspomagające regenerację płytki.
Innym środkiem na wstydliwy problem jest Daktarin, wskazany w leczeniu grzybiczych zakażeń skóry wywołanych przez dermatofity, drożdżaki oraz inne grzyby.
Aby wyleczyć grzybicę stóp, można też sięgnąć po aerozol Tersilat. Substancją czynną jest tutaj terbinafina, zwalczająca problem również w przypadku fałdów skórnych czy przestrzeni między palcami.
Leki przeciwgrzybicze na paznokcie – skuteczne, ale wymagające cierpliwości
Zanim udamy się do apteki, powinniśmy dokładnie obejrzeć paznokcie u stóp. Sygnałem alarmowym są: przebarwienia, zgrubienie płytki, odchodzenia paznokcia od łożyska, pofałdowanie paznokcia, zapalenie wałów skóry wokół płytki oraz nieprzyjemny zapach, wydzielający się z zakażonego paznokcia.
Terapia może zająć nawet kilka tygodni. Bardzo istotne jest, by po wyleczeniu grzybicy dokładnie zdezynfekować buty i skarpetki lub wymienić je na nowe. Do odkażania nadają się dostępne w aptekach spraye, które nie tylko usuwają bakterie, ale często ograniczają potliwość i redukują nieprzyjemny zapach.
Preparaty przeciwgrzybicze bez recepty i postępowanie po wyleczeniu
Ze względu na utrudniony dostęp do zmienionych chorobowo obszarów pod paznokciem, warto sięgnąć po preparaty w formie aplikatora z pędzelkiem. Wnikają one w strukturę paznokcia, zatrzymują rozwój patogenów i sprzyjają regeneracji. Tworzą też barierę ochronną, uniemożliwiającą rozprzestrzenianie się grzybicy np. na sąsiednie paznokcie. Niektóre preparaty mają w komplecie pilniki, którymi stopniowo usuwa się zakażone fragmenty paznokcia.
Pamiętajmy, że po wyleczeniu problemu należy podjąć kroki zapobiegające pojawieniu się grzybicy w przyszłości. Warto przycinać krótko paznokcie, zakładać klapki na basenach czy w saunie, dokładnie wycierać stopy po kąpieli, zmieniać przepocone skarpetki i dbać o wygodne buty z oddychających materiałów.