Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Aby przebiegał w prawidłowy sposób, zalecane jest korzystanie z suplementacji dedykowanej ciężarnym. Preparaty te mogą występować w formie tabletek, kropli i saszetek wzbogaconych o łatwo przyswajalne żelazo, kwas foliowy oraz inne niezbędne kobietom w ciąży składniki.

Aby dokonać właściwego wyboru, zalecamy zapoznanie się ze składem każdego z preparatów oraz wskazaniami i przeciwwskazaniami do jego stosowania. Poza witaminami, warto zwrócić również uwagę na szeroki wybór środków stosowanych w celu stymulacji laktacji, a także suplementów dla kobiet starających się o potomstwo.

Suplementy diety dla kobiet w ciąży i witaminy dla przyszłych mam

W czasie ciąży zmienia się zapotrzebowanie organizmu na witaminy, minerały czy białko. Część tych składników dostarczy odpowiednio zbilansowana dieta, ale zawsze warto wzbogacić ją o łatwo przyswajalne i bezpieczne dla zdrowia matki i dziecka suplementy.

Podstawowym składnikiem w tym okresie jest kwas foliowy, którego niedobór grozi dziecku wadami układu nerwowego czy serca. Niedobór żelaza może z kolei podwyższyć ryzyko przedwczesnego porodu lub poronienia. Właśnie dlatego podstawowe suplementy dla ciężarnych powinny obejmować te dwa składniki.

Równie ważne są witaminy, przede wszystkim D3, której niedobór może powodować krzywicę u dziecka. Ponadto, kobiety w ciąży powinny przyjmować preparaty zawierające cynk, miedź i selen.

Witaminy w 3. trymestrze ciąży, żelazo w ciąży – preparaty, którym warto się przyjrzeć

W 3. trymestrze ciąży warto sięgnąć po preparaty ze zwiększoną dawką kwasu foliowego, a także zawierające kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), przyczyniające się do prawidłowego funkcjonowania serca i utrzymania prawidłowego widzenia.

W celu uzupełnienia codziennej diety w żelazo oraz witaminy uczestniczące w procesach krwiotwórczych warto sięgnąć po suplementy, które zawierają bezpieczne, niepowodujące skutków ubocznych dawki żelaza. Kobiety w ciąży mogą również sięgnąć po odżywcze toniki z żelazem i witaminami o owocowym smaku i płynnej, najlepiej przyswajanej przez organizm formie.

Witaminy na początku ciąży, minerały dla kobiet w ciąży

Dwa pierwsze trymestry ciąży są kluczowym momentem dla rozwoju dziecka. Warto wówczas sięgnąć po preparaty o wysokiej zawartości witamin, minerałów i wielonienasyconego kwasu tłuszczowego z grupy omega-3. Pierwsze trzy miesiące ciąży powinny być również wspomagane stosowaniem środków z folianami, przyczyniającymi się do wzrostu tkanek przyszłej mamy, takich jak macica, piersi, krwinki czerwone, oraz do powstawania łożyska.

Ponadto, kobiety w ciąży powinny sięgać po preparaty bogate w jod (rozwija funkcje poznawcze u dzieci), niacynę (wzmacnia ochronną rolę skóry), biotynę (dla mocnych włosów), witaminy z grupy B (regulują procesy przemiany materii i pracę układu nerwowego) oraz witaminę C i E.

Odrębną grupę suplementów dla kobiet w ciąży stanowią preparaty przeznaczone dla ciężarnych, które nie tolerują laktozy i glutenu.