Maść na zajady z antybiotykiem. Jak działa krem na zajady?
Zajady to nieprzyjemna dolegliwość, która może dosięgnąć każdego z nas. Charakterystyczne objawy to pieczenie i swędzenie w kącikach ust, pękanie skóry, a nawet tworzenie się niewielkich pęcherzyków, przypominających nieco opryszczkę. Zajady mogą pojawiać po terapii antybiotykami, gdy nasza dieta jest uboga w witaminy i minerały, u cukrzyków czy podczas infekcji bakteryjnych lub grzybiczych.
Dostępne maści przyspieszają gojenie zajadów i uwalniają od dyskomfortu związanego z pieczeniem czy swędzeniem. Można je kupić bez recepty, większość z nich nadaje się dla dzieci.
Zajady – maść z witaminą B pomoże w gojeniu ran
Przyczyną powstawania zajadów jest m.in. niedobór witaminy B, odpowiadającej za piękny wygląd skóry i jej regenerację. Dlatego właśnie na piekące i popękane kąciki ust warto zastosować maść z tą witaminą. Preparaty na zajady mają działanie bakteriostatyczne, tworzą na ustach ochronny film, wykazują właściwości ściągające, regenerujące oraz zabezpieczają uszkodzoną skórę ust przed zewnętrznymi czynnikami skażającymi.
Maści i żele na zajady mogą być stosowane regularnie lub w momencie wystąpienia problemu. Wówczas wystarczy je nanosić punktowo w kącikach ust zgodnie z zaleceniami producenta. Większość produktów na zajady regeneruje przy okazji skórę ust, niwelując przesuszenie czy spierzchnięcie.
Maść na zajady dla dzieci – czy najmłodsi mogą stosować każdą maść na pękające kąciki ust?
Większość maści i kremów na zajady jest bezpieczna i może być stosowana również przez najmłodszych. Preparaty na popękane kąciki bazują zazwyczaj na naturalnych składnikach i poza witaminą B zawierają zioła o działaniu łagodzącym, np. szałwię czy oczar wirginijski, a także cynk. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy zawsze skonsultować się z lekarzem. Dobrym sposobem radzenia sobie z zajadami u najmłodszych (i nie tylko) jest kupienie witaminy B w tabletkach, rozkruszenie jej i zmieszanie z delikatnym kremem. Przygotowana własnoręcznie mikstura również powinna zadziałać.
Na zajady można stosować nie tylko maści, ale również specjalne sztyfty, przypominające pomadkę ochronną, a także serum i żele. Nie ma większego znaczenia, którą formę wybierzemy – działanie w większości przypadków jest bardzo podobne: swędzenie i pieczenie ustępują, skóra zaczyna się regenerować i przestajemy odczuwać pieczenie np. podczas posiłków.
Maść z witaminą B na zajady – jakie ma działanie?
Preparaty z witaminą B tworzą warstwę ochronną, która pomaga łagodzić swędzenie i pieczenie skóry, redukując uczucie dyskomfortu. Zwalczają też (dzięki obecności innych składników aktywnych) wiele rodzajów drobnoustrojów odpowiedzialnych za zmiany skórne ust. Działają ściągająco i przyśpieszają regenerację.
Dla osób, które często miewają problemy z zajadami, powstały suplementy diety bogate w witaminę B, a także żelazo i witaminę E. Regularnie przyjmowane uzupełniają niedobory i minimalizują ryzyko ponownego pękania kącików ust. Są też wskazane dla osób z problemami skórnymi ust i błony śluzowej.