Leki na przeziębienie i grypę – jak wybrać najskuteczniejsze?
Wszyscy znamy ten scenariusz: pierwsze chłodne dni przynoszą początkowo niewinne drapanie w gardle czy ból głowy, a już po kilku godzinach dopada nas solidna infekcja i mamy ochotę zaszyć się w łóżku. Objawy przeziębienia i grypy, mimo iż charakterystyczne dla okresu jesienno-zimowego, mogą pojawić się również wiosną i latem (zwłaszcza gdy korzystamy z klimatyzacji).
Zobowiązania zawodowe i prywatne często nie pozwalają nam wyłączyć się z życia na kilka dni i w spokoju wychorować. Szukamy raczej silnych leków na przeziębienie, które w krótkim czasie przyniosą efekty i pozwolą normalnie funkcjonować. Obecnie mamy szeroki wybór najróżniejszych preparatów: o działaniu kompleksowym lub dedykowanych konkretnym objawom, takim jak kaszel, katar, gorączka, ból zatok czy ucha. Szukasz skutecznych leków na przeziębienie? Poniżej kilka propozycji.
Co na przeziębienie i grypę?
Jeśli zmagamy się z przeziębieniem, najczęściej narzekamy na katar i ból gardła. Mimo iż mówi się, że niezależnie od tego, czy leczymy katar, czy nie – trwa on 7 dni, dużą ulgę mogą przynieść spraye do nosa, np. Acatar czy Aloe Nasin. Udrożniają nos, sprawiają, że możemy swobodniej oddychać, zmniejszają ilość wydzieliny, a dzięki wygodnej aplikacji mamy pewność, że działają dokładnie w miejscu problemu.
Coś na przeziębienie, co zawsze przynosi dobre efekty, to domowe inhalacje. Wystarczy zaaplikować kilka kropli olejku eterycznego (np. Olbas) na chusteczkę i wdychać aromat, by usunąć obrzęk śluzówki nosa i swobodniej oddychać. Olejki można również wcierać w skórę, gdy dokuczają nam bóle mięśniowe.
Najmocniejszy lek na grypę bez recepty to taki, który działa kompleksowo na różne dolegliwości: obniża gorączkę, uśmierza ból głowy i zatok, działa wykrztuśnie i zawiera dużo witaminy C, niezbędnej, gdy dopada infekcja. Preparaty tego typu są dostępne w tabletkach (np. Coldrex MaxGrip C) lub w formie musującego proszku (Febrisan, TherafluExtragrip).
Dobry lek na grypę i przeziębienie, tabletki na przeziębienie – kiedy stosować?
Tak naprawdę leki na przeziębienie i grypę warto stosować w momencie, kiedy poczujemy pierwsze objawy rodzącej się infekcji. Im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej, zwłaszcza że preparaty zawierają spore dawki witaminy C, niezbędnej, gdy organizm walczy z chorobą.
Nie ma też większego znaczenia, czy wybrać leki w tabletkach czy w proszku, ale jeśli jest nam zimno i narzekamy na dreszcze, lepszy może okazać się ciepły, rozgrzewający napój. Nie zapominajmy również, że kiedy chorujemy, powinniśmy dużo pić – dobre będą napary z ziół, mikstury z imbirem lub czosnkiem lub herbatki z malinami.
Syrop na przeziębienie dla dzieci, saszetki na przeziębienie
Bardzo często zastanawiamy się, co na przeziębienie u dziecka będzie najlepsze. Zależy nam na bezpieczeństwie i szybkich efektach – mali pacjenci często znoszą objawy infekcji dużo gorzej niż dorośli. Na kaszel u dziecka można podawać syrop GrinTuss Pediatric (od 1. roku życia) - nie musimy zastanawiać się, czy leczymy kaszel suchy, czy mokry, bo syrop działa na wszystkie jego rodzaje.