Ból gardła może dopaść w każdej chwili. Wszyscy doskonale znamy to uczucie, kiedy budzimy się, a gardło jest czerwone, suche i nie możemy nic przełknąć. Na szczęście na ból gardła można stosować domowe metody, a jeśli te zawiodą – kupić w aptece odpowiedni lek, który szybko przyniesie ulgę.
Ból gardła – przyczyny
Za 90 proc. dolegliwości bólowych gardła odpowiadają infekcje wirusowe. Najczęściej towarzyszą grypie, anginie lub przeziębieniu. Gardło jest wówczas czerwone, migdałki rozpulchnione, czujemy się osłabieni, dopada nas gorączka. Ból gardła i jego suchość mogą się też wiązać z alergią, przeciążeniem strun głosowych (to często spotykana przypadłość u osób pracujących głosem, np. nauczycieli), suchym powietrzem, paleniem papierosów.
W rzadkich przypadkach ból gardła może zwiastować poważniejsze choroby, np. guzy. Do lekarza należy się udać w przypadku, gdy dolegliwości nie mijają po zastosowaniu leczenia, mamy problemy z przełykaniem czy zauważamy krew w ślinie. W przypadku bólu gardła o podłożu wirusowym lub bakteryjnym warto sięgnąć po łatwo dostępne środki łagodzące dolegliwości.
Domowe sposoby na ból gardła
Kiedy jesteśmy przeziębieni lub dopada nas grypa, powinniśmy pić dużo ciepłych płynów. Na gardło zbawienny wpływ będzie miała herbata z miodem i cytryną, rumianek lub szałwia. Regularne popijanie ziół i płukanie gardła naparem pozwoli złagodzić stan zapalny. Na ból gardła świetnie działa podjadanie miodu, czosnek (znany ze swoich właściwości antybakteryjnych), a także płukanki z wody i soli.
W szklance ciepłej wody należy rozpuścić łyżeczkę soli i regularnie przepłukiwać gardło miksturą. Jej smak nie jest najlepszy, ale sól pomaga rozprawić się z bakteriami i w przypadku gardła jest bardzo skuteczna. Chorując w domu, pamiętajmy o nawilżaniu powietrza, a także o inhalacjach z użyciem np. olejku mentolowego.
Dobre tabletki na ból gardła
W aptekach znajdziemy wiele środków na tę przykrą dolegliwość. Na co warto zwrócić uwagę? Jeśli ból bardzo dokucza, rozejrzyjmy się za specyfikiem delikatnie znieczulający, który szybko powinien przynieść ulgę. Zamiast tabletek można stosować spraye ze specjalnym aplikatorem, pozwalającym dotrzeć dokładnie w bolące miejsce.
Kiedy gardło jest wysuszone i mamy chrypkę, ulgę powinny przynieść tabletki do ssania na bazie ziół (np. z tymiankiem lub szałwią) – nawilżą śluzówkę i zadziałają antyseptycznie. Na ból gardła na dzieci warto wybrać tabletki o smaku owocowym lub w formie lizaka – dzięki temu mali pacjenci chętniej sięgną po leki. Pamiętajmy, że ból gardła – choć nieprzyjemny – jest jedną z dolegliwości, z którą dość łatwo można sobie poradzić.