Ból żołądka może dopaść każdego z nas. Przyczyny jego powstawania są różnorakie: niewłaściwa dieta, używki, stres, pośpiech podczas spożywania posiłków… To tylko początek długiej listy. Jeśli ból utrzymuje się długo i towarzyszą mu inne objawy, wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli podejrzewamy, że wynika z zaniedbań dietetycznych – warto najpierw sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty.
Kiedy żołądek boli?
Ból żołądka to objaw nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego. Może mieć różne nasilenie i charakter: od uczucia „ściskania” w dołku, przez kłucie czy skurcze. Występuje jako jedyny objaw lub towarzyszy zgadze, wzdęciom, biegunce lub zaparciom.
Najczęściej pojawia się przy okazji zatrucia pokarmowego lub niestrawności, kiedy przeżywamy silny stres lub jako sygnał ostrzegawczy przy chorobach wrzodowych, zespole jelita drażliwego, grypie żołądkowej… Pamiętajmy, że każdy ból, który nie chce ustąpić, utrzymuje się przez kilka dni i wzbudza nasz niepokój, powinien być skonsultowany z lekarzem. Na bóle związane ze zwykłą niestrawnością można wypróbować dostępne w aptece środki bez recepty.
Środki rozkurczowe na ból brzucha
To preparaty, które powinny szybko przynieść ulgę – działają rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, usuwając ból i skurcze, również w przypadku kolki jelitowej czy nerkowej. Przykładem takiego preparatu jest np. Scopolan Compositum, zawierający dwie substancje czynne: butylobromek hioscyny i metamizol sodowy jednowodny. Pierwsza z nich niweluje skurcze mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej, druga natomiast działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i obniża napięcie mięśni gładkich.
Jeśli podejrzewamy, że brzuch boli od wzdęć, ulgę powinny przynieść preparaty z symetykonem, np. Espumisan. Substancja czynna zmniejsza uczucie ucisku w jamie brzusznej oraz niweluje wzdęcia i uczucie przepełnienia.
Zioła na ból brzucha
Stosowanie ziół na dolegliwości układu pokarmowego ma długą tradycję. To najłagodniejszy sposób na pozbycie się dolegliwości o słabym i umiarkowanym natężeniu. Jakie zioła na ból brzucha warto pić? Z pewnością napar z mięty, rumianku czy kopru włoskiego.
Mięta ma działanie rozkurczowe, wzmaga produkcję soków żołądkowych i usprawnia trawienie. Rumianek łagodzi skurcze jelit i działa przeciwzapalnie na błonę śluzową żołądka, a napary z kopru włoskiego polecane są zwłaszcza przy wzdęciach. W domowej apteczce warto mieć również krople żołądkowe, czyli nalewkę z wyciągami roślinnymi z kozłka lekarskiego, mięty czy dziurawca.