Jeśli jakaś zmiana skórna powoduje u Ciebie takie dolegliwości jak swędzenie, krwawienie, czy zaczerwienienie – masz powody do obaw.
To może być zapowiedź groźnej choroby. Pocieszenie stanowi jednak fakt, że czerniak to jeden z najłatwiejszych do zdiagnozowania nowotworów. W trosce o zdrowie postępuj wedle poniższych wskazówek. Być może dzięki nim zareagujesz
w odpowiednim momencie i szybko wrócisz do zdrowia.
CZERNIAK W PRZYBLIŻENIUCzerniak to najzłośliwszy nowotwór skóry. Jego rozwój jest związany
z melanocytami, tj. komórkami barwnikowymi skóry i błon śluzowych. Może się więc okazać, że ten nieproszony gość zadomowi się w Twoich gałkach ocznych, jamie ustnej lub odbycie.
Większą zachorowalność na czerniaka notuje się wśród kobiet młodych, w przedziale wiekowym: 25-40, z jasną karnacją, jasnymi oczami i włosami.
Czerniak pojawia się często w miejscach narażonych na słońce – np. na kończynach, co ułatwia jego rozpoznanie. Mówi się, że u kobiet najczęściej występuje właśnie na kończynach, u mężczyzn zaś na tułowiu.Kluczową rolę (jak w przypadku wielu innych schorzeń) odgrywa tutaj wczesne wykrycie choroby.
ALGORYTM ABCDEPowstał z myślą o regularniej samokontroli i obserwacji naszego ciała. Znajomość poniższych kryteriów pozwala wstępnie ocenić, czy mamy do czynienia ze skórną zmianą nowotworową.
Poszczególne litery oznaczają kolejną cechę charakterystyczną dla czerniaka:
A – asymetria,
B – brzegi – nierówne, jakby postrzępione,
C – z ang. color – miejscami jaśniejszy, miejscami ciemniejszy,
D – z ang. diameter – średnica – czerniak ma więcej niż 6 mm, dlatego im większy pieprzyk, tym więcej powodów do obaw,
E – z ang. elevation – oznacza uniesienie – najczęściej (ale nie zawsze!) czerniak odstaje od skóry.
Może spróbuj już dziś poddać się takiemu testowi? Zrób to w domu! Zrób to sam! Sprawdź, czy któraś z Twoich zmian skórnych posiada wszystkie z 5 wymienionych cech.
JAK NIE WYSTAWIAĆ SIĘ CZERNIAKOWI?• Nie wystawiaj się na słońce! Opalaj się po godzinie 16:00.
• Zrezygnuj całkowicie z wizyt w solarium.
Czy wiesz, że w 2009 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że solaria są tak samo rakotwórcze, jak azbest, czy palenie papierosów?
• Pamiętasz, że czerniak może także zaatakować Twoje gałki oczne?
W upalne dni noś więc nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UV.
• Oglądaj swoją skórę całościowo. Przynajmniej raz w miesiącu. Dokładność popłaca. W tym celu wróć do punktu o algorytmie ABCDE.
• Obiecaj sobie, że przynajmniej raz w roku odwiedzisz kontrolnie dermatologa.
• Jeśli jakieś miejsce na Twoim ciele budzi Twoje obawy, już dziś zgłoś się do dermatologa! Nie diagnozuj się sam/a.
Podczas badania lekarz wykorzysta tzw. dermatoskop, dzięki któremu oświetli i znacząco powiększy niepokojące go znamię na Twojej skórze.
Jeśli dermatolog będzie podejrzewał u Ciebie nowotwór skóry, skieruje Cię na bardziej szczegółowe badanie onkologiczne – biopsję. Reszty dowiesz się od lekarza prowadzącego.
MASZ TĘ MOC!Jak w przypadku wielu chorób czerniak wykryty we wczesnym stadium daje szanse na całkowite wyleczenie. W dążeniu do zdrowia podstawą jest zabieg chirurgiczny, podczas którego dochodzi do wycięcia blizny pozostałej po wcześniejszej biopsji. Dla pewności usuwa się także zdrowy margines skóry.
Gorzej, jeśli mówimy o znamionach zajmujących miejsce także pod skórą. Wtedy konieczne jest wykonanie biopsji węzłów chłonnych, które sąsiadują z „zakażonym” miejscem. Jeśli i tam przedostały się komórki nowotworowe, dochodzi do całkowitego usunięcia tych węzłów chłonnych.
Mam nadzieję, że ten artykuł zwiększy świadomość osób na temat tej paskudnej choroby. Często, przez swoją nieuwagę chorzy trafiają do dermatologa za późno. Rozpoczyna się wtedy nierówna walka z przerzutami. Jeśli ten artykuł sprawi, że choć jedna osoba uda się na badanie kontrolne do dermatologa – misja wykonana. Badaj się sam i badaj się u lekarza.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.