Endometrioza, czyli heterotopowa lokalizacja błony śluzowej jamy macicy, to uciążliwe, długotrwałe i wciąż tajemnicze schorzenie narządów płciowych kobiet. Pierwsze przypadki zostały opisane ponad 200 lat temu. Jednak pomimo szybkiego postępu nauki i wieloletnich badań, przyczyny endometriozy pozostają wciąż nieznane. Choroba ta dotyka około 10% kobiet, w różnym wieku. Nieleczona prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji. Jak się objawia?
Po pierwsze…Ból brzucha, bez wyraźnej przyczyny, to objaw, który może być spowodowany endometriozą. Boleć może podbrzusze, w pachwinie, okolicy sromu, czy jajnika. Wszystko zależy od tego, gdzie zagnieździły się komórki endometrium.
Obfite miesiączkiJeżeli zaobserwujesz u siebie nasilenie się dolegliwości bólowych w czasie miesiączki, a także zwiększenie obfitości krwawienia, umów się na wizytę do ginekologa.
Bolesne stosunkiTo kolejny z objawów, który może wskazywać na to podstępne schorzenie.
Nietypowe plamienia Krwiste upławy i krwawienia pomiędzy miesiączkami również mogą być spowodowane endometriozą.
Problemy gastryczne Często jednym z pierwszych objawów choroby są nawracające zaparcia, biegunki, a także uporczywe wzdęcia.
Trudności z zajściem w ciążę Jeżeli starasz się o dziecko i nic z tego nie wychodzi, przyczyną może być właśnie endometrioza. Rozprzestrzeniająca się śluzówka macicy powoduje zrosty w jajnikach, a to utrudnia zagnieżdżenie się komórki jajowej w jamie macicy.
Czym może skutkować bagatelizowanie objawów?Nieleczona endometrioza, która jest chorobą postępującą, może spowodować trwałą niepłodność. Schorzenie prowadzi także do: powstania torbieli na jajnikach, zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu pęcherza, obniżenia jakości życia seksualnego i bardzo bolesnych miesiączek. Skutkiem długotrwałej i nieleczonej endometriozy może być także konieczność stomii, usunięcia jajników, jajowodów, a w skrajnych przypadkach całkowitej histerektomii.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.