Helicobacter pylori to bakteria, która nie leczona prowadzi do wielu groźnych chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym wrzodów, a nawet raka żołądka. Może również przebiegać całkowicie bezobjawowo. Nie ma na to reguły. Jak więc rozpoznać tę groźną bakterię? Jak jakie stanowi zagrożenie i jak wygląda leczenie?
Helicobacter pylori – co to jest?
Bakterię odkryli i opisali w 1982 roku lekarze Barry J. Marshall i J. Robin Warren. W 2005 roku za swoje dokonania otrzymali Nagrodę Nobla. Helicobacter ma charakterystyczny, spiralny kształt. Bakteria posiada rzęski, dzięki którym łatwiej się porusza i wnikanie w błony śluzowe żołądka. Bytuje zwłaszcza w układzie pokarmowym. Może namnażać się w jelitach i przewodach żółciowych.
Do czego może prowadzić?
Helicobacter pylori produkuje toksyny, które mogą powodować chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także doprowadzić do zapalenia żołądka. Badania wskazują, że w następstwie przewlekłego stanu zapalnego u około 1 proc. osób zakażonych tą bakterią może rozwinąć się nowotwór.
Rozpoznaj wroga
Zakażenie Helicobacter pylori w wielu przypadkach przebiega bezobjawowo. W takich przypadkach, wykryć go można jedynie w badaniu laboratoryjnym. Z kolei u części zarażonych (10-20 proc.), mogą wystąpić takie symptomy jak: bóle brzucha i nadbrzusza, brak apetytu, mdłości, wzdęcia, zgaga, zaparcia, biegunka, a także ogólne osłabienie i pogorszenie samopoczucia.
Zakażenie baterią zdiagnozować można różnymi metodami. Najczęściej wykonuje się endoskopię ścian żołądka oraz gastroskopię połączoną z pobraniem wycinka błony śluzowej żołądka do badania histologicznego. Z kolei w aptece można kupić specjalne testy, które pozwalają na zdiagnozowanie obecności bakterii w warunkach domowych.
Jak wygląda leczenie?
Leczenie zakażenia Helicobacter pylori polega głównie na stosowaniu antybiotyków. Celem takiej terapii, jest całkowite usunięcie bakterii zagnieżdżonej w błonie śluzowej żołądka.
Zmniejsz ryzyko nawrotu
Niestety do tej pory nie stworzono szczepionki przeciw tej bakterii. Należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny, czyli często myć ręce i zęby. Warto także pamiętać, że jednym z czynników zwiększających ryzyko nawrotu zakażenia bakterią jest próchnica.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj wyłącznie jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.