Stresu nie da się uniknąć. W podstępny sposób wpływa na nasze samopoczucie, powoduje nieprzyjemne dolegliwości, a w dłuższej perspektywie może doprowadzić do poważnych schorzeń. Jeśli nie da się go wyeliminować, jak można z nim walczyć?
Stres – co to właściwie jest
Mianem stresu określamy reakcję fizjologiczną organizmu na różne czynniki środowiskowe. Jego źródłem mogą być dość prozaiczne wydarzenia z naszego życia – choroba dziecka, zmiana pracy, spóźnienie się na ważne zebranie. W takich sytuacjach stres działa zazwyczaj mobilizując – wydziela się adrenalina, która pozwala nam lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu.
Gorzej, jeśli czynniki wywołujące stres oddziałują na nas dłużej i wiążą się z jakimiś traumami, utratą bliskiej osoby, wypadkiem itp. Wówczas organizm nie mobilizuje się, tylko osłabia. Pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości: bezsenność, kołatanie serca, lęki, poty. Ze stresem często idą w parze dolegliwości ze strony układu pokarmowego – zaburzenia łaknienia, bóle brzucha. Jeśli czujemy, że stres nas przerasta, zawsze warto poszukać pomocy u specjalisty.
Co pomaga się odprężyć?
Do walki ze stresem pojawiającym się cyklicznie w naszym życiu warto włączyć kilka aktywności. Po pierwsze – ruch. Spacery, pływanie, gimnastyka – wybierzmy cokolwiek, co sprawia nam przyjemność. Nie muszą to być forsowne ćwiczenia. Każde z nich pomoże „odświeżyć” zarówno ciało, jak i umysł.
Jeśli jesteśmy osobami, które potrzebują się „wygadać”, poprośmy bliską osobę o pomoc. Często rozmowa pozwala spojrzeć na problemy z zupełnie innej strony i przynosi ogromną ulgę. Introwertycy mogą spróbować opisywać swój problem, np. w dzienniku – to również może mieć działanie terapeutyczne.
Jeśli jesteśmy narażeni na stres, warto zafundować sobie małe przyjemności. Gorąca kąpiel przy świecach rozluźni nasze mięśnie, a aromatyczne olejki poprawią nastrój i pozwolą szybciej zasnąć. A może czasem warto wyłączyć telefon, zdrzemnąć się lub obejrzeć komedię? To proste sposoby, ale często w sidłach stresu zapominamy, że codzienne przyjemności są bardzo ważne dla odpowiedniej higieny psychicznej.
Ziołowe leki na stres
W stanach napięcia nerwowego można udać się do apteki po dostępne bez recepty środki uspokajające. W ich składzie znajdziemy m.in. melisę, walerianę, lawendę oraz witaminy z grupy B, wspomagające pracę układu nerwowego. Nie powodują skutków ubocznych, a mogą poprawić jakość życia i ułatwić zasypianie.
Nie zaszkodzą również ziołowe herbatki uspokajające lub cukierki z melisą, które – dzięki poręcznej formie – można zawsze nosić przy sobie.