New Delhi do Europy przywędrowała z Indii. Nazywana superbakterią, jest odporna na wszystkie antybiotyki, a to oznacza, że nie można wyleczyć wywoływanych przez nią śmiertelnie groźnych chorób. New Delhi to tak naprawdę Klebsiella pneumoniae NDM, czyli bakteria należąca do grupy jelitowych. Obecnie, jej szybkie rozprzestrzenianie się jest jednym z najpoważniejszych problemów epidemiologicznych w Europie. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w 2012 roku w jednym z poznańskich szpitali, w którym znalazł się pacjent wcześniej przebywający w Afryce. Obecnie zakażenia odnotowuje się już na terenie całego kraju. Dlaczego New Delhi jest oporna na antybiotyki i jak można się nią zarazić?
Dlaczego jest antybiotykoodporna?
W głównej mierze wynika to z nadużywania antybiotyków. Przez lata, wskutek nieprawidłowego ich stosowania, bakterie szczególnie z rodziny Enterobacteriaceae (wśród nich Klebsiella) wykształciły mechanizm obronny.
Objawy zakażenia
Superbakteria powoduje takie choroby jak np. zapalnie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, pęcherza moczowego, a także śmiertelnie groźną sepsę. Szczególnie narażone są osoby o obniżonej odporności, czyli pacjenci szpitali, ludzie przewlekle chorzy, po chemioterapii, osoby w podeszłym wieku i niemowlęta. Charakterystyczne objawy towarzyszące zakażeniu superbkterią to bóle w klatce piersiowej, ból nerek, gorączka i dolegliwości gastryczne.
Jak możesz się zarazić?
Bakterię tę łatwo przenieść na rękach, bytuje w przewodzie pokarmowym, a podczas zabiegu medycznego może przedostać się do krwi. Wydalana jest wraz z kałem zarówno osoby chorej. Dlatego tak istotne jest utrzymanie czystości w toaletach, w szpitalach, a także dezynfekcja narzędzi medycznych. Warto pamiętać, że odwiedzający swoich bliskich w szpitalach powinni starannie przestrzegać higieny i dokładnie myć ręce.
Jak się przed nią bronić?
Przede wszystkim zachowywać podstawowe zasady higieny i pamiętać o częstym myciu rąk. Jednak niewiele jesteśmy wstanie zrobić, ponieważ środki ostrożności należy wprowadzić na wielu szczeblach. W szpitalach koniecznością są badania przesiewowe u nowo przyjętych pacjentów, a także bezwzględna izolacja nie tylko zakażonych, ale także nosicieli.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.