Łysienie – to problem, który według statystyk dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Główną przyczyną nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn są androgeny, które powodują tzw. łysienie androgenowe. Z kolei u kobiet ma to zazwyczaj podłoże hormonalne. Utrata włosów to nie tylko problem osób po pięćdziesiątce. Łysieją coraz młodsi. Jak zatem zatrzymać ten proces i cieszyć się bujną fryzurą?
Masuj
Najprostszym sposobem, który może wzmocnić Twoje włosy, jest masaż głowy. Taki zabieg poprawia jej ukrwienie, a przez to odżywienie mieszków włosowych. Wystarczy kilka razy dziennie masować głowę palcami po około 15 minut. Warto jednak zaznaczyć, że ta metoda nie u każdego przyniesie pożądane efekty. Jak będzie w Twoim przypadku? Sprawdź!
Wcieraj
Wypadanie włosów możesz zahamować wcierając w skórę głowy preparaty, jak np. minoksydyl. Skuteczność tej metody zależy jednak od systematyczności.
Jajka, zioła, olej rycynowy
Twoim sprzymierzeńcem w walce o włosy są …jajka. Proteiny w nich zawarte wzmacniają ich budowę i zwiększają gęstość. Ubij 2 jajka, nałóż na mokre włosy, pozostaw na 30 minut, następnie zmyj. Stosuj dwa razy w tygodniu.
Pomoże Ci także kozieradka pospolita, która nie tylko zapobiega wypadaniu włosów ale i przyspiesza ich porost. Jak stosować? Namocz 3 łyżki nasion kozieradki, zostaw na 10 godzin. Zmiel mokre nasiona na pastę. Nałóż na włosy i skórę głowy. Pozostaw na pół godziny, następnie spłucz i umyj włosy. Stosuj raz w tygodniu.
Olej rycynowy, który tak chętnie stosowały nasze babcie, też Ci pomoże. Regularny masaż skóry głowy z dodatkiem tego specyfiku to jeden z najprostszych domowych sposobów na wypadanie włosów. Warto także stosować płukankę z zielonej herbaty i octu jabłkowego.
A może tabletkę?
Innym sposobem w walce z nadmiernym wypadaniem włosów jest przyjmowanie leków doustnych, które hamują przemianę testosteronu w szkodliwy dla mieszków włosowych dihydrotestosteron. Musisz mieć jednak na uwadze, że to ingerencja w układ hormonalny.
Mezoterapia
Jest to jedna ze skuteczniejszych metod leczenia łysienia. Trycholog – dermatolog robi w miejscach na skórze głowy, w których nie ma włosów, niewielkie nakłucia, aby móc wypełnić mieszki włosowe substancją na ich porost. Trzeba jednak pamiętać, że taki zabieg wymaga kilku powtórzeń.
Leczenie laserowe
Najczęściej laserowe przeciwdziałanie łysieniu trwa około roku i przynosi podobne efekty jak mezoterapia. Aby efekt utrzymać od czasu do czasu należy powtórzyć zabieg.
Ostatnia deska ratunku!
W sytuacji gdy inne metody regeneracji włosów zawiodą, zawsze możliwy jest przeszczep włosów. Jest to jednak zabieg, który będzie Cię sporo kosztował. W zależności od tego, jak zaawansowane jest łysienie, ceny wahają się od kilku, do nawet i kilkunastu tysięcy złotych.
Pamiętaj! Nie zastąpię Ci fachowej porady lekarskiej. Moje podpowiedzi traktuj tylko jako pomoc doraźną przed udaniem się do lekarza pierwszego kontaktu.