Zima to piękna pora roku, ale to też czas przeziębień, zatkanego nosa, kichania, kaszlu czy suchej popękanej skóry. To pora w której objawy wielu chorób, szczególnie przewlekłych mocno się nasilają. Najczęściej do lekarza zgłaszają się pacjenci z objawami infekcji wirusowej, ale nie tylko.
Oto lista chorób, które często nasilają się zimą: •
Więcej udarów i zawałów, które są spowodowane wzrostem ciśnienia. Niska temperatura powietrza zwiększa ciśnienie tętnicze krwi. Związek mają też duże wahania ciśnienia atmosferycznego. Niska temperatura powietrza sprawia, że krew staje się bardziej lepka, a to sprzyja powstaniu zakrzepów.
•
Bóle stawów nasilają się zimą, poprzez dużą wilgotność powietrza. Narażeni też jesteśmy na uszkodzenia i złamania kończyn bardziej niż w inne pory roku. W tym okresie również ujawnia się reumatoidalne zapalenie stawów, niepokój powinny wzbudzić sztywność i bóle stawów, oraz zmniejszenie wagi ciała.
•
Cukrzykom przez to, że ich organizm jest osłabiony, a dodatkowo skóra przez wiele warstw ubrań gorzej oddycha jest dużo ciężej zimą, są narażeni na różnego rodzaju zakażenia grzybicze.
•
AZS - zimą zaostrzają się dolegliwości z atopowym zapaleniem skóry związane z nagłymi zmianami temperatury, gdy wchodzimy z dworu do pomieszczeń.
Zimą skóra w ogóle jest skłonna do podrażnień i bardziej wrażliwa. Należy pamiętać o odpowiednim jej nawilżaniu oraz o odpowiednim dobraniu garderoby.
•
Kłopoty z pęcherzem, szczególnie Panie o tej porze są bardziej narażone na te dolegliwości. Odpowiednia ciepła, bawełniana bielizna jest wskazana zimą.
•
Zimą bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy narażeni na opryszczkę, gdyż wirus ten uaktywnia się min. pod wpływem dużych różnic temperatury czy przesuszonego powietrza. Dbajmy o odpowiednią temperaturę w mieszkaniach.
•
Alergicy też powinni uważać zimą, gdyż w przegrzanych, zawilgoconych i rzadko wietrzonych pomieszczeniach rozwijają się różne alergeny.
Dlatego zimą powinniśmy zadbać o nasze zdrowie, korzystać ze spacerów z ruchu na powietrzu. Wietrzyć mieszkania, nie przegrzewać pomieszczeń (optymalna temperatura to 20°C).
Warto zadbać także o zdrową dietę, dobre będę rozgrzewające zupy, kiszonki, orzechy i bakalie. Można także suplementować witaminy nie zapominając o
wit. D3.
Pamiętajmy nie zimno jest naszym największym wrogiem, ale przegrzanie organizmu, za mocno ogrzane mieszkania, częste i nagłe zmiany temperatury otoczenia. To wszystko przyczynia się do osłabienia naszego organizmu a tu już krótka droga do przeziębienia czy innych chorób. Szczególnie jak jesteśmy przewlekle chorzy, dbajmy o siebie zimą.